Element graficzny

Profilaktyka w systemie ochrony zdrowia

23 lipca br. w siedzibie Pracodawców RP odbyło się posiedzenie Platformy Medycyny Stylu życia, w której udział wzięli Wiceminister Zdrowia Wojciech Konieczny, Wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Marek Augustyn oraz Dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi – Profesor Jolanta Walusiak-Skorupa. Pracodawcy RP przedstawili prezentację na temat zwiększenia roli profilaktyki w systemie ochrony zdrowia oraz poprawy organizacji i dostępu, a także zademonstrowali działanie platformy edukacyjnej dla lekarzy „DIAGNOZUJ I LECZ”.

W ocenie Pracodawców RP z punktu widzenia ekonomiki zdrowia najbardziej efektywna jest inwestycja w profilaktykę zdrowotną. W Polsce inwestycje w zdrowie są zaniedbane. Polski system odbiega od zachodniego modelu, a powodem jest m.in. zbyt mały nacisk na profilaktykę oraz wczesne podejmowanie diagnostyki czy badań profilaktycznych. Starzejące się społeczeństwo i wyższa chorobowość stanowią duże wyzwanie dla sektora ochrony zdrowia w Polsce ze względu na rosnące wydatki. Rozwiązania, które mogłyby przyczynić się do poprawy sytuacji, to m.in. propagowanie zdrowego stylu życia i profilaktyki oraz ułatwienie dostępu do opieki zdrowotnej (publicznej oraz prywatnej). Kluczowym zasobem systemu ochrony zdrowia powinny być dane medyczne, dlatego też konieczne jest ich zintegrowanie. Programy profilaktyczne powinny zostać zdefiniowane w identyczny sposób dla wszystkich pacjentów i być dostępne z poszczególnych poziomów – zakresów świadczeń (pacjent-samokierowanie, POZ, opieka ambulatoryjna, medycyna pracy, medycyna prywatna, opieka długoterminowa, apteki). Konieczne jest też ustalenie ścieżek terapeutycznych pacjenta z możliwością kontynuacji leczenia. Finasowanie programów profilaktycznych powinno być zapewnione w ramach NFZ.

W przypadku programów profilaktycznych realizowanych nad podstawie samoskierowania przez pacjenta, Pracodawcy RP proponują utworzenie nowej porady – porady diagnostycznej realizowanej przez diagnostę laboratoryjnego, aby ewentualnie pokierować pacjenta do dalszych konsultacji specjalistycznych zgodnie z ustaloną ścieżką terapeutyczną.

W ocenie Pracodawców RP wykorzystanie systemu opieki profilaktycznej do kompleksowego wsparcia zdrowia i dobrostanu osób aktywnych zawodowo jest niezwykle ważne. Zatem wprowadzenie możliwości skierowania przez lekarza medycyny pracy do udziału w programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ jest pożądane. Udział w programie profilaktycznym w ocenie Pracodawców RP nie powinien przekładać się na orzekanie o zdolności do wykonywania pracy na danym stanowisku. Warto również rozważyć ewentualne poszerzenie zakresu badań o ocenę czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych.