25 kwietnia 2024 r. odbyła się inauguracja Platformy Medycyny Stylu Życia pod przewodnictwem prezesa Artura Białkowskiego. Spotkanie otworzył prezes Pracodawców RP – Rafał Dutkiewicz. Udział w nim wzięli przedstawicie firm członkowskich Pracodawców RP.
Inauguracji platformy towarzyszyła prezentacja raportu grupy roboczej ds. zdrowia działającej w ramach zespołu doradców prezesa Pracodawców RP. Dokument na temat wyzwań w obszarze finansowania opieki zdrowotnej w kontekście zagrożeń demograficzno-epidemiologicznych przedstawił przewodniczący grupy – prof. Andrzej Fal.
Światowa Organizacja Zdrowia uznaje miejsce pracy za jedno z kluczowych środowisk kształtujących wybory związane ze zdrowiem. Miejsce pracy wpływa na dobrostan fizyczny, psychiczny, społeczny i ekonomiczny – nie tylko samych pracowników, ale także ich rodzin. Aktualne opracowania naukowe wskazują, że strategia promocji zdrowia w miejscu pracy powinna stanowić integralny element strategii przedsiębiorstwa – zarówno w przypadku podmiotów publicznych, jak i prywatnych, choć obecnie działania w tym zakresie pozostają nieobligatoryjne i dobrowolne ze strony pracodawcy.
Platforma Medycyny Stylu Życia ma na celu m.in. w pierwszej kolejności przygotowanie propozycji rozwiązań w zakresie opieki profilaktycznej nad pracownikami. Chcemy zaprosić członków Pracodawców RP do współpracy, aby wspólnie dyskutować i opracować rozwiązania (w tym systemowe) w zakresie opieki profilaktycznej nad pracownikami oraz zwiększać świadomość na temat działań profilaktycznych, a także wpływu stylu życia na zdrowie.
Główne założenia platformy:
1) określenie spójnej, kompleksowej i wieloletniej koncepcji działań profilaktycznych – zbudowanie modelu powszechnego systemu opieki profilaktycznej ukierunkowanego na zachowanie zdrowego trybu życia i zapobieganiu chorobom;
2) usprawnienie systemowych rozwiązań dotyczących opieki profilaktycznej, w tym:
• poprawa dostępu do opieki profilaktycznej (zwiększenie odsetka pacjentów uczestniczących w programach profilaktyki zdrowotnej) – zwłaszcza w odniesieniu do chorób układu krążenia oraz chorób nowotworowych;
• rozszerzenie dostępu do nieodpłatnych i podstawowych badań oraz zapewnienie kontynuacji leczenia pacjentów z rozpoznanymi, w czasie badań profilaktycznych, chorobami przewlekłymi;
• poprawa realizacji obowiązujących procedur w zakresie profilaktyki zdrowotnej – zwłaszcza w odniesieniu do POZ i medycyny pracy.