Raport „Po pierwsze ZDROWIE” przedstawia obszary w systemie ochrony zdrowia, które wymagają natychmiastowej interwencji. Lista powstała w uzgodnieniu ze środowiskiem profesjonalistów medycznych i ekspertów z zakresu organizacji ochrony zdrowia
Po pierwsze ZDROWIE
Konieczna jest zmiana podejścia do systemu ochrony zdrowia – niezbędne jest nadanie ochronie zdrowia wiodącego priorytetu – zarówno w działaniach rządu, jak i w świadomości społeczeństwa. Konieczna jest także poprawa wykorzystania zasobów systemu ochrony zdrowia, jak również profilaktyki i wczesnej diagnostyki w celu budowania bezpiecznej przyszłości zdrowotnej obywateli.
Raport zawiera propozycje i rekomendacje, w jaki sposób osiągnąć efektywny system ochrony zdrowia. Jest próbą syntetycznego przedstawienia, jak optymalnie można wykorzystać już istniejące zasoby i potencjał naszego systemu i kraju na rzecz najważniejszego beneficjenta, jakim jest polski pacjent. Proponowane rozwiązania kładą nacisk na zdrowie obywateli Polski i utrzymanie aktywności zawodowej każdego dorosłego człowieka. Rozwiązania tworzone w systemie ochrony zdrowia powinny być bowiem zawsze skupione na potrzebach pacjenta, na wynikach leczenia, na jakości opieki medycznej i dynamicznie rozwijających się innowacjach oraz technologiach telemedycznych.
Autorzy raportu patrzą też szerzej - pokazują, że zdrowie obywateli nierozerwalnie wiąże się z rozwojem gospodarczym kraju. Świadomość tej zależności i właściwe odniesienie jej do praktycznych działań państwa powinno zaś skutkować budowaniem takich fundamentów systemu ochrony zdrowia, które zagwarantują bezpieczeństwo zdrowotne obywateli oraz sprawne funkcjonowania gospodarki.
Przygotowana z udziałem ekspertów i profesjonalistów medycznych publikacja stanowi propozycje konkretnych rozwiązań w takich obszarach jak:
- zdrowie publiczne,
- organizacja systemu,
- zasoby systemu,
- finansowanie,
- innowacyjne technologie,
- cyfryzacja,
- legislacja.
Autorzy:
- Beata Rorant – dyrektor Departamentu Zdrowia Pracodawców RP
- Daria Dzieniszewska-Smaza – starszy specjalista ds. zdrowia, Departament Zdrowia Pracodawców RP
Informacje dodatkowe:
ISBN 978-83-956155-1-1
Warszawa 2023