Element graficzny

Wojciech Balczun

Specjalista ds. restrukturyzacji przedsiębiorstw oraz inwestor

Ukończył politologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i studia podyplomowe MBA, walidowane przez Rotterdam School of Management Erasmus University.

Pracował na stanowisku dyrektora sprzedaży „Trybuny Śląskiej”. Był m.in. dyrektorem w Urzędzie Kultury Fizycznej i Turystyki, członkiem rady nadzorczej Totalizatora Sportowego, dyrektorem biura marketingu i promocji Poczty Polskiej. Pracował na stanowiskach kierowniczych w spółce PKO Bank Polski m.in. jako dyrektor zarządzający marketingiem detalicznym banku PKO BP i przewodniczący Rady Nadzorczej Inteligo Financial Services

W latach 2005–2007 przewodniczący Rady Nadzorczej PKP. W 2006 pełnił funkcję mediatora w sporze zbiorowym na tle postulatów płacowych w PKP Cargo. Od 28 stycznia 2008 do 29 stycznia 2013 prezes zarządu tej spółki, w której przeprowadził restrukturyzację.

W kwietniu 2012 został przewodniczącym rady nadzorczej Polskich Linii Lotniczych LOT. Pełnił także funkcję wiceprezydenta Pracodawców RP oraz wiceprezydenta Europejskiej Organizacji Pracodawców Sektora Publicznego (CEEP).

Od 2007 lider i gitarzysta zespołu rockowego Chemia. Po rezygnacji z kierowania PKP Cargo nagrał z zespołem płytę w Vancouver. Premiera albumu została zaplanowana na jesień 2013, po niej nastąpiła trasa koncertowa.

12 kwietnia 2016 roku wygrał konkurs na prezesa Kolei Ukraińskich, 20 kwietnia jego kandydatura została zatwierdzona przez ukraiński rząd, a 6 czerwca objął on stanowisko. 9 sierpnia 2017 zrezygnował ze stanowiska prezesa Kolei Ukraińskich.