Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej negatywnie opiniują proponowane zmiany w ustawie z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji zakładające preferencyjną pozycję programów Telewizji Polskiej względem telewizji komercyjnych i określenie kolejności kanałów Telewizji Polskiej na pilocie telewizyjnym. Rozwiązania zawarte w projekcie przewidują również usuniecie z listy programów obowiązkowych kanałów nadawców komercyjnych. Przyznają także arbitralność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w określeniu tzw. listy uzupełniającej kanałów telewizyjnych oraz w zakresie możliwości rozszerzenia zasady must carry must offer na Internet. Ponadto zobowiązują nadawców i operatorów do zmiany modelu sprzedaży kanałów telewizyjnych na model a la carte.

               Wejście w życie projektowanych zmian doprowadziłoby do uzyskania przez Telewizję Polską ustawowego narzędzia zwiększającego oglądalność jej kanałów oraz do dyskryminacji dostawców i klientów usług internetowych. Na mocy projektu ustawy utraciliby oni dostęp do wszystkich kanałów obowiązkowych i listy uzupełniającej.

               W stanowisku podkreślono, że zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji zostały dodane w końcowym etapie rządowych prac legislacyjnych z pominięciem jakichkolwiek konsultacji publicznych. Pracodawcy RP wskazali, że w zakresie zasady must carry must offer projekt ustawy jest sprzeczny z Europejskim Kodeksem Łączności Elektronicznej, a niespodziewana zmiana modelu sprzedaży kanałów telewizyjnych całkowicie wywraca dotychczasowe modele biznesowe nadawców i operatorów.

Pracodawcy RP zaapelowali o skreślenie z projektu wszystkich zmian dotyczących ustawy z 29 grudnia 1992 roku o radiofonii i telewizji. Pełna treść stanowiska Pracodawców RP jest dostępna tutaj.