W ostatnich latach obserwujemy dynamiczny rozwój technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, analiza danych i medycyna precyzyjna, ale także blockchain czy rozszerzona rzeczywistość. Te technologie mają potencjał zwiększenia wydajności sektora opieki zdrowotnej, poprzez poprawę skuteczności diagnostyki i terapii, doświadczeń pacjentów, efektywności zarządzania chorobami oraz zasobami systemu.
Obecny proces informatyzacji ochrony zdrowia generuje ogromne ilości cyfrowych danych medycznych, takich jak wyniki badań, historie pacjentów, obrazy medyczne i informacje o genomie, które mogą być analizowane na rzecz wzrostu wartości zdrowotnej. Analiza tych danych przy użyciu tradycyjnych metod może być trudna i czasochłonna. Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe mają potencjał w efektywnym przetwarzaniu i analizie tych danych. Powyższe zjawiska zmuszają kadry sektora ochrony zdrowia oraz instytucji jego otoczenia biznesowego do rozwoju nowych kompetencji w zakresie zrozumienie i wykorzystanie tych zaawansowanych technologii w praktyce medycznej oraz zarządczej. Pionierski program studiów zapewnia szerokie zrozumienie przełomowych technologii w medycynie.
W toku pracy w obszarze ochrony zdrowia często pojawiają się kolejne wyzwania, a także możliwości nowych dróg rozwoju. Niezwykle ważne jest więc nieustanne kształcenie się, rozszerzanie kompetencji i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W ramach różnorodnych programów podyplomowych i MBA dedykowanych sektorowi medycznemu doświadczam jak wiele możemy się od siebie nauczyć i jak wiele zyskujemy, gdy otwieramy się wzajemnie na swoją wiedzę, umiejętności i doświadczenie i współpracę. W Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego stawiamy na rozwój praktycznych umiejętności, co w porównaniu z teoretycznym charakterem polskiego systemu edukacyjnego, jest czymś unikatowym. Jednym z filarów współpracy biznesu z nauką jest wytyczanie nowych kierunków kształcenia. Od kilku lat z powodzeniem realizujemy programy rozwijające kompetencje osób związanych z rynkiem ochrony zdrowia. - komentuje dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego oraz dyrektor programu MBA w Ochronie Zdrowia.