Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Jubileuszowe Wektory wręczone na Gali 30-lecia Pracodawców RP

Wektory 30-lecia Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej trafiły w ręce laureatów – są nimi polskie samorządy. Wektorem Nadziei została uhonorowana Rada Dialogu Społecznego. Wręczono też Wektora Specjalnego, którego otrzymał prof. dr hab. Henryk Skarżyński. Galę wręczenia nagród poprzedziła międzynarodowa konferencja. Patronat Honorowy nad jubileuszem 30-lecia Pracodawców RP objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. 

– Mijające trzy dekady udowodniły, że samorządy to najlepsza i najefektywniejsza forma administracji publicznej. Jubileusz 30-lecia to znakomita okazja, by samorządom podziękować – powiedział rozpoczynając uroczystość wręczenia Wektorów Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Samorządy zawsze były najbliżej ludzi i przedsiębiorczości. Dbały o nasze „małe ojczyzny” najlepiej jak to możliwe. Walczyły o pokonanie przeszkód na drodze rozwoju lokalnej przedsiębiorczości – stwierdził.

W kategorii Samorządów Województw, Wektory 30-lecia otrzymały samorządy Mazowsza oraz Pomorza. W kategorii Metropolii i Miast powyżej 500 tys. – samorządy Łodzi oraz Wrocławia, a w kategorii Gmin Miejskich oraz Miejsko-Wiejskich – Nowa Sól. Wszystkie uhonorowane samorządy zostały nagrodzone za „szczególne osiągnięcia w tworzeniu warunków do rozwoju przedsiębiorczości”.


Kapituła nagród Wektorów 30-lecia Pracodawców RP przyznała także Wektora Nadziei – dla Rady Dialogu Społecznego. Odebrała go Dorota Gardias, Przewodnicząca Rady. „Z nadzieją, że stanie się wzorcem, że nada właściwy kierunek relacjom między rządem a stroną społeczną oraz że wyznaczy standardy nowoczesnego i partnerskiego dialogu” – napisano w laudacji.

„Za pomoc tysiącom osób cierpiącym z powodu wad słuchu, która zmieniła ich życie na lepsze. Za opracowanie metod tak pionierskich i tak skutecznych, że stały się one wzorcem dla lekarzy na całym świecie” – Wektora Specjalnego otrzymał profesor dr hab. n. med. Henryk Skarżyński, światowej sławy specjalista chorób słuchu, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

List Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy z okazji 30-lecia Pracodawców RP odczytał podczas otwarcia gali minister Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP. Poprzedziła ją międzynarodowa konferencja „Pracodawcy Europy Środkowej i Wschodniej. Trzydzieści lat doświadczeń i przyszłość”, zorganizowana na Zamku Królewskim w Warszawie. Zgromadziła przedstawicieli wielu krajów Europy, zwłaszcza Środkowo-Wschodniej, które razem z Polską 30 lat temu rozpoczęły proces transformacji.

– Patrzyliśmy wtedy w przyszłość, widząc tytaniczne wyzwania – powiedział otwierając konferencję Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Mieliśmy w sercach wiarę, a w rękach siłę. Po 30 latach mamy teraz więcej siwych włosów, ale możemy powiedzieć, że daliśmy radę. Zrobiliśmy to, czego wymagał od nas historyczny moment w dziejach Polski. Dokonaliśmy gospodarczej transformacji. To wspólne dzieło pracodawców i pracowników. Każdy, kto po 1989 roku przyczynił się do rozwoju gospodarczego Polski, może dziś poczuć się dumny – podkreślił.

– Polska przeszła rewolucyjna przemianę. To historia wielkiego sukcesu na miarę Europy. Pracodawcy RP mogą być dumni, że stworzyli cenioną organizację i zaczynając „od zera” przeprowadzili zmiany w kraju – podkreślił w swoim wystąpieniu prezydent Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (MOP) Erol Kiresepi. – Pracodawcy mają kluczową rolę do odegrania w dostosowywaniu gospodarki do wyzwań współczesności, zwłaszcza tych stawianych przez technologię – dodał.

Z taką diagnozą zgodził się Phil O’Reilly, prezydent Business at OECD. – Dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że przedsiębiorcy muszą angażować się w tworzenie przepisów, które zagwarantują stabilne warunki prowadzenia biznesu – ocenił.

Rainer Plassmann, prezydent Europejskiego Centrum Pracodawców i Przedsiębiorstw Świadczących Usługi Publiczne i Usługi Użyteczności Publicznej (CEEP), zaapelował, by na forum europejskim pracodawcy działali wspólnie. Jego zdaniem, tylko w ten sposób przedsiębiorcy mogą zadbać, by przepisy odpowiadały na problemy współczesnej gospodarki i rynku pracy.

Przewodniczący Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) Jacek Krawczyk przypomniał z kolei o najważniejszych wartościach, których powinni dziś bronić pracodawcy. – Biznes potrzebuje środowiska do inwestowania, systemu handlu międzynarodowego oraz otwartych rynków pracy. Niestety, tym warunkom zagrażają tendencje protekcjonistyczne, którym powinniśmy się przeciwstawić. Pracodawcy RP mogą być dumni ze swoich dotychczasowych osiągnięć w tym zakresie – podkreślił.

– Polska jest dziś na takim etapie, że powinna przestać się porównywać z krajami zachodnimi. Sama jest wzorcem – powiedziała Valeria Ronzitti, sekretarz generalna CEEP, podczas panelu „Rozwój gospodarki rynkowej, rozwój przedsiębiorczości, powstanie niezależnych organizacji pracodawców”.

Według Dimitrisa Dimitriadisa, kwestora EKES, Polska jest niezbędna w Europie. – Polska i Europa muszą współpracować – powiedział. Zaznaczył, że dialog społeczny być może będzie musiał przejść głęboką przebudowę i w przyszłości może wyglądać inaczej niż obecnie.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Bank Polski S.A., przypomniał, że 30 lat temu w Polsce nie było kapitału ani dostępu do finansowania zagranicznego, ani też nowatorskich rozwiązań. Zwrócił uwagę, że choć polskie firmy zbudowały kapitał i mają dziś niemal nieograniczone możliwości zdobywania finansowania, to niestety poziom innowacji wciąż pozostaje niski.

– W latach 90. wielu przedsiębiorców z Zachodu było zaskoczonych konkurencyjnością towarów i usług z Europy Środkowo-Wschodniej – podkreślił w panelu „Zaczęło się w Europie Środkowo-Wschodniej – droga do sukcesu” były ambasador RP w Berlinie i Paryżu Andrzej Byrt. Dodał, że choć czasem prowadziło to i prowadzi do protekcjonizmu, to dla biznesu w Europie Zachodniej korzyści ze współpracy z przedsiębiorcami z naszego regionu są oczywiste.

Korzyści te zilustrował Bernd Dittmann z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. – Współpracę Polski i Niemiec w ostatnich 30 latach najlepiej pokazują statystyki gospodarcze: wasz kraj jest dla nas niemal tak ważnym partnerem jak Wielka Brytania. To powód do dumy i dobry punkt wyjścia na przyszłość – powiedział.

Uczestnicy panelu „Przedsiębiorcy ambasadorami gospodarki – ekspansja regionalna i europejska” zauważyli, że wiele polskich małych firm z sukcesem weszło na rynki zagraniczne. Krok po kroku budowały swoją siłę, ale zawsze pierwszym krokiem był eksport – dopiero potem rozpoczynały inwestycje, na przykład wykupując lokalne firmy.

W tej ekspansji niezbędna jest jednak pomoc merytoryczna rodzimej dyplomacji. – Dyplomacja powinna mieć w swoim DNA obowiązek pomagania rodzimym firmom, otwierania drzwi przedsiębiorcom – stwierdziła Beata Stelmach, prezes zarządu PZL-Świdnik.

Drugim istotnym składnikiem sukcesu jest patriotyzm gospodarczy. – To mądrość gospodarcza, polegająca na tym, że jeżeli możemy kupić coś, co jest produkowane w Polsce i porównywalne z uznanymi produktami, to kupujemy – powiedział Artur Wiza, wiceprezes zarządu Asseco Poland. – Niemcy, Francuzi robią to od lat. Polacy się tego nie nauczyli – dodał.

Znaczenie wsparcia państwa dla przedsiębiorców podkreślała również prezes Grupy LUXMED i wiceprezydent Pracodawców RP Anna Rulkiewicz. – Polska potrzebuje innowacji, ale konieczna jest pomoc państwa, bo nie wszystkich przedsiębiorców stać na samodzielne inwestycje w nowe technologie – oceniła w trakcie panelu „30 lat na rynku Polski i Europy – doświadczenia i perspektywy”.

– Ryzyko jest wpisane w innowacyjność – instytucje, które przyznają środki na innowacje, powinny to zrozumieć. Mamy odpowiednie kompetencje, lecz potrzebujemy współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego – zaznaczyła z kolei podczas panelu poświęconego innowacyjnym technologiom prezes Pfizer Polska i wiceprezydent Pracodawców RP Dorota Hryniewiecka-Firlej.

Prezes Vivus Finance i wiceprezydent Pracodawców RP Ewa Wernerowicz dodała, że rozwój technologiczny wymusi zmianę modelu gospodarki. – Wielkim wyzwaniem przyszłości będzie wydłużenie życia, a zarazem zmniejszenie liczby miejsc pracy przez automatyzację. Musimy wypracować rozwiązania, które poradzą sobie z tymi problemami – mówiła.

Panel „Kobiety sukcesu. Doświadczenia i wyzwania kolejnych lat” dowiódł, że chociaż sytuacja kobiet w biznesie uległa poprawie, to nadal trzeba pracować nad wyrównywaniem szans obu płci. Prezes zarządu Provident Polska S.A. i wiceprezydent Pracodawców Agnieszka Kłos przypomniała wnioski z badań przedstawionych na Platformie Pracodawców RP „Kierunek – Kobieta Biznesu” przy Pracodawcach RP. – Trzeba budować odwagę u kobiet, by sięgały wyżej i żądały więcej, ale też budować przekonanie, że mogą godzić karierę z rodziną – powiedziała.


Według Wioletty Kandziak, dyrektor wykonawczej ds. kadr Polskiego Koncernu Naftowego Orlen S.A., kobiety często mają mniejsze oczekiwania zawodowe niż mężczyźni. – Wbrew powszechnym opiniom, „szklany sufit” dla kobiet na rynku pracy nadal istnieje, a rolą liderek biznesu jest jak najszybsze zlikwidowanie tej bariery – zaznaczyła.

Na konferencji nie zabrakło również miejsca na dyskusję o szczególnie istotnym wyzwaniu, jakim jest gospodarka przyjazna dla środowiska. – Dla nas koncepcja smart cities to nie efektowne nowinki i fanaberie. Stawiamy na wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych, odpowiedzialne zarządzanie zasobami wody i gospodarkę odpadami – podkreślił prezes Profbud Paweł Malinowski w panelu „Smart City – synergia przedsiębiorców i mieszkańców”. – Naszą odpowiedzią na potrzeby środowiska jest Smart Construction Site. To sposób organizacji pracy na placu budowy, dzięki któremu ograniczamy wpływ naszej działalności na przyrodę, a jednocześnie zwiększamy efektywność i unikamy marnotrawstwa materiałów. Aby świadomie budować, trzeba świadomych inwestorów – dodał Wojciech Trojanowski, prezes Strabag i wiceprezydent Pracodawców RP.

Problemy środowiska i klimatu poruszano również w panelu zamykającym konferencję. W debacie pt. „Biznesowy cel XXI wieku – neutralność klimatyczna” udział wzięli m.in. Wiceminister Środowiska, Prezydent COP24 Michał Kurtyka oraz Wiceminister Energii Tomasz Dąbrowski. Wiceminister Kurtyka podkreślił, że wąskie rozumienie neutralności klimatycznej jako kwestii jedynie energii i klimatu jest dziś niewystarczające. Obejmuje ona także problemy branży transportowej i rolnictwa, a to wymusza dodatkowe działania.

Z taką diagnozą zgodził się Wiceminister Dąbrowski. – Neutralność klimatyczna to pojęcie, w którym mieszają się różne tematy. Inaczej należy spojrzeć na emisję CO2, inaczej na emisję gazów cieplarnianych. Nie ma jednej ścieżki rozwoju i zmian, które byłyby dostosowane do wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej – podkreślił. – W związku ze zmianami mogą zniknąć całe gałęzie przemysłu. Jeśli wyeliminujemy węgiel, coś będzie musiało go zastąpić. Jeżeli chcemy osiągnąć zerowy bilans emisji, to jakie gałęzie przemysłu chcielibyśmy zachować w Europie za dziesięć, za kilkanaście lat? – pytał minister.

Partnerem strategicznym jubileuszu był PKN Orlen, nowoczesny gracz na rynku paliw i energetyki, największa firma w Europie Środkowo-Wschodniej, notowana w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, Platts TOP250 czy Thomson Reuters TOP100. Prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, w Kanadzie i na Słowacji.

Partnerami głównymi jubileuszu byli Provident oraz Profbud. Partnerami 30-lecia Pracodawców RP byli: Coca-Cola HBC Polska, Enea, Grupa Luxmed, Impel Group, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie, Murapol, Orange Polska, Pfizer, PGE Narodowy, PKO Bank Polski, Strabag, Terma Bania oraz VIVUS Finance.