W Ministerstwie Energii o zamrożeniu cen

W dniu 21 maja 2019 roku w Ministerstwie Energii miało miejsce spotkanie Kierownictwa Ministerstwa (Minister Krzysztof Tchórzewski, Wiceministrowie Tadeusz Skobel i Tomasz Dąbrowski, wraz z Zespołem Negocjacyjnym) z kierownictwem Pracodawców RP.

Spotkanie było poświęcone omówieniu działań Ministerstwa dotyczących niwelowania skutków ustawy z dnia 28 grudnia 2018 roku, zamrażającej ceny energii elektrycznej na 2019 rok. Ta ustawa sprokurowała swoisty stan zagrożenia i to zarówno dla przedsiębiorstw energetycznych, jak i dla odbiorców energii elektrycznej, w tym zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw komunalnych.

Odbiorcy biznesowi, wbrew zapewnieniom Rządu RP, zostali skrępowani umowami na sprzedaż energii elektrycznej na warunkach tzw. „górki cenowej” z końca minionego roku, co dla wielu oznaczało wzrost płatności za energię czynną rzędu 40-60%. Z kolei wielu sprzedawców energii, już po wejściu w życie tzw. Ustawy prądowej nie chciało od tych umów odstąpić, argumentując, iż zrobią to niezwłocznie, gdy tylko wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Energii ustalające sposób naliczania rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu energią elektryczną. Jednocześnie liczna grupa koncesjonowanych przedsiębiorstw energetycznych, działających lege artis na rynku energii i stosujących ceny zgodne z tzw. ustawą prądową, alarmowała, iż przedłużające się prace nad rozporządzeniem stwarzają dla nich sytuację potencjalnego zagrożenia upadłością.

W obronie słusznych interesów przedsiębiorców wystąpił Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski, przedstawiając Ministrowi Energii Notyfikację (czyli – skargę) do Komisji Europejskiej na Ministra Energii za naruszenie wspólnotowych przepisów prawa. Omawiane spotkanie nie miało na celu posłużyć omówieniu zasadności Notyfikacji, ale zapoznaniu Pracodawców RP z planowanymi działaniami Ministerstwa w przygotowywaniu nowelizacji ustawy prądowej.

Otrzymaliśmy od PT. Ministrów następujące informacje i zapewnienia:

I. Prace nad projektem nowelizacji ustawy dobiegają końca. Na 27 maja zaplanowane jest spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Energii w Komisji Europejskiej, na którym mają zapaść ostateczne ustalenie co do projektu ustawy. Ministerstwo zakłada podtrzymanie zamrożenia cen energii na poziomie cen z czerwca 2018 roku dla gospodarstw domowych, przedsiębiorstw i zakładów usług społecznych oraz dla mikro- i małych przedsiębiorców. Średnie i duże przedsiębiorstwa oraz przemysł energochłonny zostaną wyłączone spod działania ustawy prądowej.

II. Przedsiębiorstwa obrotu energią otrzymają tzw. świadczenie odszkodowawcze oraz rekompensaty finansowe za poniesione w 2019 roku starty na handlu energią (pokrycie różnic cen). Podstawą ich wypłaty będą średnioważone wolumenem obrotu ceny energii na rynku hurtowym, powiększone o koszty jednostkowe określone w Obwieszczeniu Ministra Energii w zakresie kosztów własnych, tzw. kolorów energii oraz bilansowania. Przedsiębiorstwa obrotu będą mogły wnioskować do Prezesa URE o ustalenie indywidualnych kosztów jednostkowych, co w konsekwencji spowoduje korektę kwoty rekompensaty.

III. Przedsiębiorcy z grupy średnich i dużych przedsiębiorstw otrzymają pomoc de minimis, wypłacaną na ich wniosek przez Zarządcę Rozliczeń S.A. Zostanie utworzony Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny (państwowy fundusz celowy) zasilany m.in. środkami ze sprzedaży uprawnień do emisji Co2. Przeprowadzono już 7 aukcji, z których uzyskano kwotę ok. 1,7 mld zł. Docelowo Fundusz ma dysponować środkami na wypłatę różnic cen w kwocie ok. 4 mld zł.

IV. Ministerstwo Energii zakłada przyjęcie ustawy w trybie pilnym, na posiedzeniu Sejmu w dniach 12-14 czerwca bieżącego roku i wejście jej w życie do 30 czerwca br. Rozporządzenie Ministra Energii określające szczegóły kalkulowania rozliczeń zostanie wydane w pierwszym tygodniu lipca. Przy zachowaniu tego harmonogramu wypłaty różnic cenowych na rzecz przedsiębiorstw za pierwsze półrocze 2019 roku będzie mogła nastąpić ok. 20 sierpnia.

Nie są nam znane szczegóły zapisów projektu ustawy, bowiem nadal trwają uzgodnienia z Komisją Europejską. Wydaje się, że planowane rozwiązania tworzą pragmatyczne ramy pomyślnego rozwiązania problemów tak przedsiębiorstw energetycznych, jak i odbiorców energii. Wiele jednak zależy od literalnych zapisów ustawy.

Pracodawcy RP będą monitorować proces nowelizacji ustawy prądowej i na bieżąco informować Członków Organizacji o postępie prac.

dr Leszek Juchniewicz, Główny Ekonomista Pracodawców RP