Zapis webinarium „Fundacja rodzinna dla każdego przedsiębiorstwa”

Przedstawiamy zapis webinarium „Fundacja rodzinna dla każdego przedsiębiorstwa” z 3 grudnia 2020 r. 



Eksperci:

Adam Mariański – doradca podatkowy, adwokat, profesor w Katedrze Prawa Podatkowego Uniwersytetu Łódzkiego. Partner Zarządzający w Mariański Group. Najlepszy doradca podatkowy w Polsce w podatku dochodowym wg rankingu „Rzeczpospolitej” (2019; 2020). Członek rady nadzorczej polskiego oddziału International Fiscal Association (IFA) oraz Europejskiego Stowarzyszenia Profesorów Prawa Podatkowego (EATLP). Prezes Stowarzyszenia Polskich Firm Rodzinnych. Zarządza zespołem doświadczonych ekspertów z zakresu prawa, podatków i ekonomii. Uczestniczy w procedurach legislacyjnych, dotyczących prawa podatkowego. Opracowuje dla przedsiębiorców rodzinnych i wdraża plany sukcesji, konstytucje rodzinne oraz wyspecjalizowane instrumenty planowania spadkowego, w tym instrumenty o charakterze międzynarodowym, trusty czy fundacje. Uznany i powszechnie rozpoznawalny ekspert z zakresu prawa podatkowego, uczestniczy w wielu projektach zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa przedsiębiorców. Przedsiębiorcy szczególnie cenią jego eksperckie opinie podatkowe.

Monika Błońska – radca prawny, Dyrektor Pionu Prawnego w Mariański Group, Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów indywidualnych oraz korporacyjnej obsługi przedsiębiorstw, organizacji wewnątrzkorporacyjnych procedur, reorganizacji przedsiębiorstw, a także w procesach inwestycyjnych, w tym w procesach fuzji i przejęć o wielomilionowej wartości dla klientów z różnych branż. Prelegentka na licznych konferencjach i seminariach poświęconych bieżącym problemom w działalności przedsiębiorców, działalności podmiotów medycznych, zmian w prawie. Specjalistka z zakresu prawa farmaceutycznego i medycznego, autorka lub współautorka wielu publikacji z zakresu prawa farmaceutycznego, prawa spółek, sukcesji.

Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej wprowadziła rozwiązania, które mają ułatwić spadkobranie prowadzonego biznesu. Jest to jednak mechanizm dotyczący jedynie jednoosobowych przedsiębiorstw osób fizycznych. Ma on zapewnić przetrwanie przedsiębiorstwa rodzinnego, które nie zostało przygotowane do transferu pokoleniowego.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na narastającą potrzebę przygotowania kompleksowych rozwiązań prawnych dla transferów pokoleniowych. Dla budowania firmy na pokolenia konieczne jest założenie fundacji rodzinnej. Inne rozwiązania są tylko iluzoryczne, bardzo rzadko zapewniają firmie możliwość przetrwania przez kolejne dekady.

Podczas webinarium omówiono zagadnienia:

  • Firma rodzinna na pokolenia – plan na teraz i na przyszłość,
  • Budując dla pokoleń – to nie jest sukcesja biznesu,
  • Przebieg procesu budowy firmy wielopokoleniowej,
  • Konstytucja rodzinna – podstawowy dokument planowania rodzinnego,
  • Instrumenty planowania rodzinnego,
  • Fundacja rodzinna – podstawowe założenia,
  • Dlaczego musimy korzystać z zagranicznych rozwiązań?
  • Planowana ustawa o polskich fundacjach rodzinnych.


Kolejne webinaria w ramach cyklu (godziny i szczegóły podamy wkrótce): 

  • 10.12 Procedury compliance w firmie – przeciwdziałanie praniu pieniędzy i ochrona sygnalistów
  • 17.12 Ochrona członków zarządu i menedżerów

Zapisy webinariów będą dostępne na kanale Pracodawców RP w serwisie YouTube.