Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Andrzej Malinowski: Czekamy na znacznie bardziej zdecydowane działania rządu

Przedstawione dotąd propozycje rządu są nieadekwatne do skali problemu, mimo że ich kierunek można uznać za dobry. Chcemy systemowych rozwiązań wspierających przedsiębiorców. To, co się dzieje obecnie, będzie miało wpływ na miliony Polaków! W niebezpieczeństwie są dziesiątki tysięcy firm i setki tysięcy miejsc pracy – mówi w rozmowie z Forbes Polska Prezydent Pracodawców RP i przewodniczący Rady Dialogu Społecznego Andrzej Malinowski.

Utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw – to absolutny priorytet. Powinno to nastąpić poprzez zmianę kosztów na aktywa. Należy natychmiast zawiesić wszelkie daniny i składki na rzecz państwa dla podmiotów w trudnej sytuacji, udrożnić zwrot należnego podatku VAT – split payment powinien być zawieszony co najmniej do końca 2020 roku. Należy też maksymalnie uprościć wszelkie procedury, które obowiązują przedsiębiorców. Trzeba też dofinansować fundusze, z których można czerpać środki, zadbać o ochronę miejsc pracy. Tych działań jest sporo – wyjaśnia Malinowski.

– Mamy do czynienia z początkiem pandemii gospodarczej, postanowiliśmy więc zebrać się razem i dać również innym organizacjom – poza pięcioma, które mają przedstawicieli w Radzie Dialogu Społecznego – możliwość wpływania na działania rządu. Uznaliśmy wspólnie, że teraz jest właściwy czas na reaktywację Rady Przedsiębiorczości – dodaje Prezydent Pracodawców RP.

Wywiad jest dostępny tutaj.