Pracodawcy RP: Tak dla projektu ustawy dającej możliwości weryfikacji szczepień pracowników

- Rozwiązania prawne, dzięki którym pracodawcy będą mieli prawo weryfikacji czy zatrudnieni przez nich pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19, wpisują się – w sytuacji pandemii – w potrzebę budowania „zdrowych miejsc pracy”. Wszyscy powinniśmy dbać nie tylko o własne zdrowie, ale też być w pewnym stopniu współodpowiedzialni za zdrowie osób wokół nas – piszą w swoim stanowisku Pracodawcy RP. 

Pracodawcy RP wraz z innymi organizacjami społecznymi apelowali do rządu o przygotowanie ustawy, która dawałaby możliwość weryfikacji szczepień pracowniczych. Ministerstwo Zdrowia zapewniało, że przygotuje takie rozwiązania. Ostatecznie zamiast rządu do Sejmu trafił projekt poselski.

- „Środowisko pracodawców od dawna zwraca uwagę na konieczność przyjęcia tego typu rozwiązań, z uwagi na fakt, iż umożliwienie pracodawcom dostępu do informacji o szczepieniach pracowników stanowi istotny element polityki przeciw pandemicznej. Pracodawcy RP apelowali wspólnie z przedstawicielami środowiska przedsiębiorców i pracodawców (link do apelu znajduje się tutaj: https://pracodawcyrp.pl/apele/apel-ws-dostepu-do-informacji-o-statusie-szczepien-pracownikow-na-covid-19), dlatego też z dużym zadowoleniem przyjmujemy informację dotyczącą przygotowanego i procedowanego projektu ustawy regulującej kwestię weryfikacji przez pracodawców zaszczepienia pracowników przeciw COVID-19” – piszą w swoim stanowisku Pracodawcy RP.

Według Nas, wprowadzenie takich regulacji „przyczyni się do skutecznego zarządzania ryzykiem na poziomie poszczególnych przedsiębiorstw, co posłuży minimalizacji ryzyka zakażeń oraz jego skutków”.

Dlatego Pracodawcy RP apelują o wprowadzenie przepisów umożliwiających weryfikację szczepień pracowniczych.

Pełna treść stanowiska tutaj.