Projekt BEAS - poznaj potencjał inwestycyjny Polskich miast

Potencjał inwestycyjny Warszawy rośnie. Jak będzie wyglądać przyszłość stolicy?

Wyniki najnowszego badania Business Environment Assessment Study (BEAS) wskazują, że gotowość do nowych inwestycji wśród firm w 9 badanych miastach wyniosła średnio 92% w 2023 roku.

To o 1 punkt procentowy więcej w stosunku do poprzedniej edycji z 2021 roku. 73% decydentów badanych firm deklaruje stworzenie z tego względu nowych miejsc pracy.

Kolejna, czwarta już edycja raportu Business Environment Assessment Study (BEAS), którego twórcami są Antal i Cushman & Wakefield, a partnerami Baker McKenzie, PAIH, Pracodawcy RP, Pro Progressio oraz Vastint odsłania plany inwestycyjne szefów firm działających w polskich miastach na lata 2023-2025. Polska już od dłuższego czasu utrzymuje i umacnia pozycję lidera w przyciąganiu inwestycji, także tych zagranicznych. Warszawa natomiast stoi tym inwestycjom na czele – miasto zostało czterokrotnie wyróżnione w rankingu fDI 2023 oceniającym miasta Europy pod kątem bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Dane z rynku nieruchomości jednoznacznie dowodzą, że Warszawa utrzymuje niezagrożoną pozycję lidera pod względem potencjału inwestycyjnego, skutecznie rywalizując z pozostałymi miastami objętymi badaniem. Analiza nie tylko rzuca światło na obecną kondycję rynku nieruchomości w stolicy, ale również wskazuje pewne podstawy do optymizmu w perspektywie długoterminowej – komentuje Radosław Kostka, Acquisition Manager, Vastint Poland.

Poziom planowanych inwestycji idzie w górę

Wysoko wykwalifikowana kadra, wiodący ośrodek akademicki, szeroka oferta nieruchomości biurowych to czynniki, które wpływają na to, że Warszawa jest prężnie rozwijającym się miastem oraz liderem inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Warszawa została wskazana jako miejsce rozważane pod kątem inwestycji na lata 2023-2025 przez 29% respondentów. To o 6 punktów procentowych więcej niż w roku 2021.

Stolica ma ogromny potencjał inwestycyjny, który respondenci badania ocenili na poziomie 7,7 w 10-stopniowej skali. To o 0,5 punkta więcej niż w poprzedniej edycji raportu z 2021 roku. Magnesem dla inwestorów jest m.in. duża dostępność bardzo dobrze wykształconych specjalistów. Warszawa oferuje im możliwość szybkiego rozwoju zawodowego oraz wysoką jakość życia - komentuje Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. Przedsiębiorczości i Dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy, partnera miejskiego BEAS.


Warszawscy pracodawcy będą zatrudniać - ale kogo?

Warszawa jako kluczowe centrum biznesowe w Europie Środkowo-Wschodniej cieszy się uznaniem przedstawicieli biznesu, co potwierdza ocena 7,4/10 dla potencjału zatrudniania specjalistów i menedżerów w mieście. Aż 75% badanych uważa, że poziom zatrudnienia w ich firmie zwiększy się. Najczęściej wzrost ten będzie miał miejsce od 6% do 15% - twierdzi tak 36% respondentów. O tym, że procent całkowitego poziomu zatrudnienia zmniejszy się przekonanych jest tylko 9% badanych.

Warszawa zdecydowanie stanowi miejsce, gdzie potencjał zatrudnienia kadry jest jednym z najwyższych w tej części Europy. Na pytanie w jakich obszarach pracodawcy w Warszawie planują zatrudniać, na prowadzenie wysuwają się działy sprzedaży oraz branża IT. W sprzedaży najbardziej pożądanymi specjalistami są w tym momencie e-commerce specjalistów i digital marketing specjalistów. Cały czas jest zapotrzebowanie na tego typu kompetencje, a kandydaci mają po kilka ofert na stole. Natomiast w branży IT obserwować można wciąż rosnący popyt na programistów znających Java i .NET, DevOpsów, specjalistów ds. Cyberbezpieczeństwa, jak i Cloud Security Engineerów - komentuje Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal. 


Aktywność deweloperów na stołecznym rynku biurowym znacząco spada

W Warszawie, która odpowiada za połowę zasobów biurowych w Polsce, obserwujemy wyraźnie obniżoną aktywność deweloperów. Niższy wolumen powierzchni w budowie jest między innymi rezultatem pandemii, która istotnie wpłynęła na zmianę naszego sposobu pracy i w efekcie – poziomu obłożenia biur, a także aktualnej sytuacji ekonomicznej z wysokimi kosztami finansowania i budowy. Jak zatem w obliczu tych wyzwań wyglądają plany najemców? Z raportu wynika, że 40% firm zamierza utrzymać wielkość swoich biur na niezmienionym poziomie, 21% ankietowanych nie posiada jeszcze konkretnej strategii dotyczącej zajmowanej nieruchomości, 17% chciałoby dobrać dodatkową powierzchnię, a tylko 12% rozważa pomniejszenie swojego biura.

W 2023 roku na rynek warszawski trafi jedynie 66 000 mkw. nowej powierzchni, a to oznacza, że aktywność deweloperska osiągnie najniższy od 25 lat poziom. Ponadto Warszawa weszła już w okres tzw. luki podażowej, która może potrwać nawet do 2026 roku. Z drugiej strony, aktywność najemców wyrażana w liczbie zawieranych transakcji sukcesywnie rośnie, w związku z czym wskaźnik pustostanów utrzymuje tendencję spadkową. Odbudowa popytu jest z pewnością wzmacniana bardziej racjonalizowanym podejściem do pracy zdalnej. Bardzo dobrym prognostykiem dla warszawskiego sektora biurowego są też ambitne plany inwestycyjne i rekrutacyjne, na które wskazali respondenci badania Antal i Cushman & Wakefield, a które z czasem powinny zachęcić też deweloperów do rozpoczęcia nowych inwestycji na warszawskim rynku – podsumowuje Krzysztof Misiak, Head of Cushman & Wakefield Poland.

_____________

O ANTAL

Antal jest wiodącą firmą w regionie CEE, zajmująca się dostarczaniem rozwiązań w zakresie rekrutacji stałych, consultingu HR oraz outsourcingu. U podstaw naszego sukcesu leży wysoka jakość oferowanych usług oraz ludzie, których kapitałem jest wiedza zgromadzona przez 26 lat działalności firmy. Tworzymy metody i narzędzia, które przewyższają oczekiwania klientów i standardy rynkowe, będąc jednocześnie liderem zrównoważonej transformacji w branży. Zakres naszego wsparcia jest bardzo szeroki – od realizacji kompleksowych procesów rekrutacji stałej, poprzez outsourcing usług, w tym RPO i contracting, aż po działania Employer Branding, HR Consulting, a także świadczenie kompleksowej usługi badań i analizy rynku.

www.antal.pl


O CUSHMAN & WAKEFIELD

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą świadczącą usługi na rzecz właścicieli i najemców nieruchomości komercyjnych. Zatrudnia ok. 52 tys. pracowników w ok. 400 biurach i 60 krajach na całym świecie. W 2022 roku jej przychody wyniosły 10,1 mld USD. Do najważniejszych usług świadczonych przez firmę należą m.in. zarządzanie nieruchomościami, obiektami i projektami, pośrednictwo w wynajmie powierzchni, obsługa transakcji na rynkach kapitałowych oraz wyceny. Za swoją kulturę i działania na rzecz różnorodności, równego traktowania i inkluzywności, a także ESG oraz inne inicjatywy, Cushman & Wakefield otrzymuje wiele wyróżnień i nagród w konkursach branżowych czy biznesowych. Dodatkowe informacje na stronie: www.cushmanwakefield.com 

_______________

Martyna Petrus, PR Specialist Antal

mail: martyna.petrus@antal.pl

tel. 664 926 909 


 Zobacz cały raport TUTAJ!
Powrót