Europejski Kongres Gospodarczy z nową misją dla Ukrainy | 25-27 kwietnia 2022 Katowice

Kluczowa debata o przyszłości europejskiej gospodarki – Pracodawcy RP partnerem instytucjonalnym XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Unijni komisarze, politycy, prezesi i eksperci dołączają do grona prelegentów XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC – European Economic Congress). Świat w cieniu pandemii i wojny, rozmowy o trendach przyszłości, najbardziej aktualne tematy i analiza zjawisk kształtujących europejską gospodarkę – największe wydarzenie biznesowe w Europie Środkowej, odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Agenda 14. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego przeszła gruntowną zmianę, pojawiły się w niej nowe sesje poruszające najbardziej aktualne zagadnienia związane z sytuacją w Ukrainie. Program obejmuje blisko 150 debat, prezentacji i wystąpień, które rozwijają pięć głównych nurtów tematycznych: wojna w Europie, plan dla Ukrainy; zielona transformacja i odbudowa gospodarki; globalny handel i geopolityka; digitalizacja; nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie.

Program tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego nakreśliła aktualna sytuacja w Ukrainie. Od pierwszej szokowej reakcji czas przejść do zdecydowanych działań i długoterminowych planów, bo tego potrzebują zarówno walcząca Ukraina, jak i Polska oraz inne kraje europejskie i o tym będziemy debatować w gronie decydentów, przedstawicieli polskiej i europejskiej gospodarki, przedsiębiorców i biznesu – zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Szczególne miejsce w programie tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego zajmą zagadnienia związane z aktualnymi wyzwaniami dla Europy w związku z konfliktem w Ukrainie, agresywną polityką Rosji oraz zmianami w globalnej architekturze geopolitycznej. Debatujący poszukają odpowiedzi na pytania m.in. o to, jak racjonalnie i efektywnie wspierać Ukrainę, zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Europy, w jaki sposób postępujące uniezależnianie się Europy od importu paliw kopalnych z Rosji może wpłynąć na realizację celów zielonej transformacji sektora energii i całej gospodarki oraz jak zminimalizować negatywne skutki wojny dla europejskiej gospodarki.

W ramach sesji pt. #StandforUkraine – firmy, na które można liczyć zostaną zaprezentowane podmioty, które aktywnie włączyły się w pomoc uchodźcom, dbając nie tylko o ich podstawowe potrzeby, ale także integrację społeczną i zawodową w Polsce.

W ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaplanowano szereg debat poświęconych zagadnieniom cyfrowej transformacji gospodarki. Cyberbezpieczeństwo, zagrożenie dezinformacją, wykorzystanie sztucznej inteligencji i kryptowalut – także te zakresy digitalizacji nie pozostają obojętne w obliczu wojny. Zaproszeni goście przestawią technologie o największym potencjale i ich zastosowanie w praktyce: robotów w produkcji i usługach, chmury, internetu rzeczy, AI, VR i AR.

Potencjał naukowy i gospodarcze wykorzystanie wiedzy to tematy, które również dołączyły do głównych nurtów debat tegorocznego Kongresu. Po raz pierwszy w formie wydarzenia towarzyszącego Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu odbędzie się Europejskie Forum Młodych. Ideą Forum jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego oraz Polski do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych tematach dla młodych ludzi w całej Europie.

Udział w debatach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego zapowiedzieli przedstawiciele Komisji Europejskiej, m.in. unijny komisarz ds. energii Kadri Simson oraz wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom Valdis Dombrovskis.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl 150 debat oraz spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii, samorządu. Uczestnicy spotkają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, debaty będzie można również śledzić w Internecie.

Rejestracja uczestników trwa na stronie: eecpoland.eu.


Zapraszamy do udziału w #EEC2022 oraz w sesjach z udziałem przedstawicieli Pracodawców RP:

  • Euro – atuty i obawy | 25 kwietnia 2022 r. | 16.30-18.00

Udział w sesji weźmie: Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP

  • Gospodarka a wojna na Wschodzie | 25 kwietnia 2022 r. | 16.30-18.00

Udział w sesji weźmie: Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawców RP

  • Rynek nieruchomości komercyjnych | 27 kwietnia 2022 r. | 9.30-11.00

Udział w sesji weźmie: Piotr Kamiński, skarbnik, wiceprezes zarządu ds. finansowych Pracodawców RP

  • Franczyza | 27 kwietnia 2022 r. | 11.30-13.00

Udział w sesji weźmie: Jacek Cieplak, adwokat, członek zarządu Pracodawców RP


Program Kongresu dostępny jest tutaj.

Więcej informacji o Kongresie znajdą Państwo na stronie: https://www.eecpoland.eu/2022/pl/.

Powrót