Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Ślepy zaułek limitu oczekiwania na badanie

Ministerstwo Zdrowia – jak donoszą media – przekazało do uzgodnień wewnętrznych propozycję, by po określonym czasie oczekiwania pacjent miał prawo zbadać się prywatnie, ale na koszt NFZ. Pomysł ten ocenić należy jako bardzo kontrowersyjny.  

Propozycja ta jest zaskakująca choćby z tego powodu, że w ostatnim czasie wprowadzone zostało nieograniczone finansowanie takich świadczeń jak operacja zaćmy, endoprotezy, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny.

Nowa propozycja Ministerstwa Zdrowia rodzi ponadto wiele innych pytań. Co mają bowiem zrobić Ci świadczeniodawcy, którzy apelują do NFZ o zwiększenie swoich kontraktów? Czy teraz NFZ zabierze pieniądze świadczeniodawcom, z którymi ma umowę? W jak długiej kolejce pacjent będzie stał po promesę – która będzie niezbędna do skorzystania z prywatnego ośrodka i trzeba będzie ją uzyskać przed badaniem? 

W ocenie Pracodawców RP zamiast karkołomnych pomysłów wymagających dodatkowych pieniędzy – których w systemie przecież nie ma – najlepszym rozwiązaniem byłoby zwiększenie wartości zawartych już umów na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Tym bardziej, że to pacjenci wyznaczają i wybierają sobie świadczeniodawcę. Konieczne też jest przygotowanie stosownych rozwiązań w obszarze partnerstwa publiczno-prywatnego.


Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej