Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Raport „Siedem grzechów głównych stanowienia prawa w Polsce”

Niska jakość prawa od dawna daje się we znaki przedsiębiorcom. Czy sytuacja się poprawia? Raport o grzechach polskiej legislacji, przygotowany przez ekspertów Pracodawców RP, pokazuje, że niestety tak się nie dzieje. Ocena jest surowa – decyzje często podejmuje się w zbyt dużym pośpiechu, lekceważąc konsultacje z partnerami społecznymi oraz inne istotne elementy procesu legislacyjnego.

Eksperci przeanalizowali 118 ustaw o największym znaczeniu dla przedsiębiorców, uchwalonych w okresie kwiecień 2018 r. – październik 2019 r. Raport pokazuje, które z nich w najpoważniejszy sposób łamały standardy dobrej legislacji, powodując ból głowy u przedsiębiorców, problemy i koszty. W ich przypadku ustawodawca popełnił błędy, zdefiniowane jako „siedem grzechów głównych stanowienia prawa”. Są to: nierzetelne konsultacje, tajność, „wrzutki poselskie”, pośpiech, brak koncepcji, nadregulacja i niestabilność prawa.

Raport jest dostępny tutaj.

To już trzecia edycja raportu – łącznie obejmują one całość VIII kadencji Sejmu. Poprzednie edycje są dostępne tutaj i tutaj.