Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Wektory

WEKTORY i SUPER WEKTOR - nagrody przyznawane przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederację Pracodawców Polskich) od roku 2002. Przyznawane są wybitnym osobistościom ze świata gospodarki, polityki, kultury i mediów. Statuetki wręczane są podczas Balu Pracodawców.


WEKTORY przyznawane są osobom, które swoją działalnością, w różnych dziedzinach gospodarki wskazują godne naśladowania kierunki postępowania, są autorami nowatorskich rozwiązań, szczególnie cennych dla polskiej gospodarki i życia społecznego. WEKTORY przyznawane są także za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości.

SUPER WEKTORY to nagrody wyjątkowe z wyjątkowych. Przyznawane są za osiągnięcia wybitne, których konsekwencje wykraczają daleko w przyszłość. SUPER WEKTOREM honorowani są ludzie, którzy swoją ciężką pracą, twórczym myśleniem i aktywną działalnością przyczyniają się do wspólnego dobra, potrafią wznieść się ponad podziały, są otwarci na argumenty innych oraz utożsamiają się z celami całego społeczeństwa

WEKTOR – statuetka postaci (autorstwa Michała Kubiaka) - symbolizuje człowieka kroczącego z podniesioną głową, który nie zważa na przeszkody i przeciwności losu - szybko zyskała prestiż i uznanie w środowisku polskich przedsiębiorców.


WEKTORY 2018

Wanda Buk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji

Za rzadką dziś umiejętność dialogu ze wszystkimi partnerami społecznymi. Za postawę urzędnika, który nie tworzy barier i we współpracy z przedsiębiorcami rozwiązuje najważniejsze problemy infrastruktury cyfrowej.

Jakub Goryszewski, Prezes Zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowego UtmostTech Sp. z o.o.

Za zaproponowanie zupełnie nowych zastosowań dla już istniejących technologii. Za innowacje w zakresie sztucznej inteligencji, fotoniki czy niskoemisyjnych układów wytwarzania.

Krzysztof Kamiński, Prezes Zarządu Alnea Sp. z o.o.

Za to, że wprowadził do naszego życia technologie, które niedawno mogliśmy oglądać tylko na filmach science-fiction. Za to, że zaprzągł wirtualną rzeczywistość do projektowania, realizowania i nadzorowania zaawansowanych automatycznych linii produkcyjnych.

Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu Synektik S.A.

Za innowacyjność w tworzeniu radiofarmaceutyków specjalnych, przeznaczonych do wykrywania konkretnych schorzeń. Za udowodnienie, że polska firma kreując nowatorskie rozwiązania potrafi prześcignąć międzynarodowe koncerny.

Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Za pionierskie rozwiązania Smart Cities i Internetu Wszechrzeczy. Za innowacje pozwalające samorządom tworzyć lepsze życie dla nas wszystkich, w tym poprzez skuteczną walkę z zanieczyszczeniem środowiska.

Paweł Malinowski, twórca i właściciel Grupy Profbud Sp. z o.o., Sp.k.

Za to, że działalność deweloperską widzi jako coś więcej niż budowanie czterech ścian i dachu. Jego mieszkania są zawsze skrojone na miarę konkretnego klienta. Za to, że dba, by z mieszkańców stworzyć aktywną i wspierająca się społeczność.

Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Grupy Maspex

Za zbudowanie grupy Maspex mającej wiodącą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Za to, że pokazał jak w branży spożywczej należy wykorzystywać innowacyjne technologie produkcyjne oraz logistyczne.

Adam Rozwadowski, założyciel Centrum Medycznego Enel-Med S.A.

Za rozwój nowoczesnej telemedycyny, która jest przełomem w dziedzinie ułatwiania kontaktu pacjenta z lekarzem. Za to, że pokazał jak zmienić rodzinne przedsiębiorstwo w giełdową spółkę oraz w jaki sposób swoje dzieło przekazać kolejnemu pokoleniu.

Jan Zając, Prezes Zarządu Ziko Apteka Sp. z o.o.

Za innowacje w sprzedaży farmaceutyków, które stały się wzorem dla wszystkich chcących skutecznie działać na tym rynku. Za nowatorskie podejście, które w warunkach silnej konkurencji umożliwiło mu stworzenie jednej z największych i najsilniejszych sieci aptecznych w Polsce.

Nagrodę Superwektora 2018 otrzymał:

Zbigniew Jagiełło – Prezes PKO Bank Polski

Za zmianę największego polskiego banku z biurokratycznego molocha w sprawną i elastyczną firmę zorientowaną na realizację ambitnych celów oraz mogącą stawać w szranki z największymi międzynarodowymi rywalami. Za stworzenie wyróżniającego się zespołu współpracowników i umiejętne nim kierowanie czego dowodem jest długa lista nagród zdobytych w ciągu zaledwie kilkunastu ostatnich miesięcy.


Szczególne podziękowania dla partnerów wydarzenia:Partner strategiczny


Partnerzy główni


Partnerzy

Partner medyczny
WEKTORY 2017


Prestiżowe nagrody Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej trafiły tym razem do 12 laureatów – osobistości oraz instytucji, które w ubiegłym roku osiągnęły szczególnie znaczące sukcesy lub zaważyły na rozwoju polskiej gospodarki. Laureatem Super Wektora 2017 został Premier Mateusz Morawiecki.

– Nagrody Wektorów trafiają do osób wybitnych – powiedział Prezydent  Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Tych, którzy wyjątkowo przysłużyli się polskiej gospodarce. Którzy swoją działalnością wyznaczyli godne naśladowania standardy albo wypracowali nowatorskie rozwiązania gospodarcze lub społeczne – podkreślił Malinowski.

Nagrodę Super Wektora 2017 otrzymał Premier Mateusz Morawiecki – za nakreślenie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz przekonanie do jej realizacji sił politycznych, a także oddanie w tym dokumencie należnego miejsca przedsiębiorcom. – Mówi się, że nagroda przydaje laureatowi odpowiedzialności. Ja odczytuje to jako symbol, ale i jako zobowiązanie, by jeszcze lepiej wytyczać wektory polskiej gospodarki – powiedział Premier odbierając statuetkę. – Gdybym miał określić, jaka cecha łączy kraje, które odniosły największy sukces gospodarczy, to jest to niewątpliwie bardzo bliska współpraca administracji publicznej z przedsiębiorcami – dodał Morawiecki.

Zaznaczył, że celami jego ekipy są silna gospodarka, silne społeczeństwo i silna Polska, która będzie mocno oddziaływać na arenie międzynarodowej. – Płyniemy na jednej łódce – zwrócił się do przedsiębiorców. – Chcemy działać w waszym interesie. Ten Wektor nastawiony jest na silną polską gospodarkę – podkreślił.

Laureaci Wektorów 2017

1.    Provident
Za wieloletnie utrzymywanie pozycji lidera na rynku finansów osobistych oraz nieustanne wprowadzanie nowych rozwiązań w funkcjonowaniu branży.

2.    Wojciech Faszczewski – Prezes Zarządu, PEPEES
Za imponującą ekspansję zagraniczną firmy, ale także za uwagę i energię poświęconą lokalnej społeczności.

3.    Igor Klaja – Prezes Zarządu, OTCF
Za przekucie własnej pasji sportowej na energię tworzenia nowoczesnej i profesjonalnej firmy, za odwagę i determinację w realizacji celu.

4.    Krzysztof Domarecki – założyciel Selena FM
Za śmiałą inwestycję w badania i rozwój, dzięki czemu jego firma znalazła się w czołówce producentów i dystrybutorów chemii budowlanej na świecie.

5.    Norbert Rethmann
Za osobiste i długotrwałe zaangażowanie w budowę dobrych relacji pomiędzy Polską a Niemcami, konsekwentne inwestowanie na polskim rynku oraz prowadzenie na szeroką skalę działalności charytatywnej.

6.    Rafał Holanowski – Prezes Zarządu, Supra Brokers
Za nowatorskie koncepcje zarządzania produktami ubezpieczeniowymi w sektorze medycznym – szczególnie za rozwiązania dotyczące ryzyka klinicznego.

7.    Paweł Gos – Prezes Zarządu, Exact Systems
Za zbudowanie wyjątkowej firmy, w której jakość to filozofia, cel, oraz usługa i za ogromny międzynarodowy sukces.

8.    Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce

Za ogromny sukces na rynku przewozów międzynarodowych oraz niezłomną walkę z protekcjonizmem, po jaki sięgnęli pokonani zagraniczni konkurenci.


Wektory na 25-lecie działalności:


1.    Telewizja Polsat

Za 25 lat rozwoju  zarówno pod względem biznesowym, jak i medialnym oraz za nieustanne dążenie, aby być jeszcze lepszym – czego efektem jest dzisiejsza pozycja na rynku polskich mediów.

2.    LUX MED Sp. z o.o.

Za 25 lat działalności opartej na założeniu, że w leczeniu dobro pacjenta ma priorytet – oraz udowodnienie, że inwestycja w jakość leczenia to inwestycja opłacalna dla wszystkich.

3.    „Pracodawcy Pomorza i Kujaw” Związek Pracodawców

Za 25 lat rzetelnej i efektywnej pracy na rzecz lokalnych pracodawców oraz znaczące wsparcie udzielane Pracodawcom RP w działaniach ogólnopolskich.


SUPER WEKTOR 2017


Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów


Za to, że najpierw nakreślił odpowiednią strategię – Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a następnie przekonał do jej realizacji siły polityczne. Za to, że oddał w niej należne miejsce przedsiębiorcom, bez których rozwój Polski nie jest możliwy.Szczególne podziękowania dla partnerów wydarzenia


Partner strategiczny


Partner głównyPartnerzy


Partner medyczny


WEKTORY 2016


 • STRABAG Sp. z o.o.

Za 30-letni udział w budowie polskiej infrastruktury z wykorzystaniem najnowszych technologii.

 • Mariusz Książek – prezes MARVIPOL

Za konsekwentną budowę polskiej grupy kapitałowej, lidera w biznesie developerskim i motoryzacyjnym.

 • EuroAfrica Shipping Lines

Za systematyczne i wieloletnie budowanie firmy o światowej renomie – największego prywatnego polskiego armatora.

 • 3M Poland Sp. z o.o.

Za sukcesy w dziedzinie wykorzystania najnowszych technologii oraz wzorową współpracę z lokalnym biznesem i społecznością, zawsze uczciwą i konsekwentną.

 • Prof. Dieter Kempf – przewodniczący Federacji Przemysłu Niemieckiego

Za docenienie potencjału polskiej gospodarki oraz jego wykorzystanie przez współpracę polskich i niemieckich przedsiębiorstw.

 • Deutsche Messe AG

Za promowanie polskiej gospodarki poprzez nadanie Polsce statusu kraju partnerskiego na Targach Przemysłowych Hanower 2017.

 • Zbigniew Benbenek – prezes rady nadzorczej ZPR Media SA

Za konsekwencję i wytrwałość w tworzeniu polskiej grupy medialnej.


Zapraszamy do zapoznania się z folderem prezentującym Wektory 2016.WEKTORY 2015

 • Prof. Mirosław Ząbek – Kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie

Za wybitne osiągnięcia w obszarze neurochirurgii oraz troskę o każdego pacjenta, a także za pasję w realizacji swojego powołania.

 • Prof. Andrzej K. Koźmiński – Prezydent, Przewodniczący Rady Powierniczej Akademii Leona Koźmińskiego

Za stworzenie jednego z najważniejszych w Polsce ośrodków akademickich oraz za zbudowanie modelowej współpracy pomiędzy środowiskami nauki i biznesu.

 •  Kazimierz Pazgan – właściciel Grupy Konspol

Za konsekwentną promocję polskich produktów na świecie oraz za przekształcenie lokalnej firmy drobiarskiej w potentata na skalę międzynarodową.


 •  Tomasz Zaboklicki – Prezes Zarządu Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Za skuteczną rywalizację z największymi producentami taboru szynowego na świecie w oparciu o polską myśl technologiczną.

 • Andrzej Przybyło – Założyciel i Prezes firmy AB S.A.

Za stworzenie największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej firmy dystrybucyjnej i jej sukces finansowy.

 • Loukas Notopoulos - Prezes Zarządu VIVUS Finance Sp. z o.o.

Za rozwiązania, które zmieniły polski rynek usług pożyczkowych, oraz za ich umiejętne łączenie z potrzebami klientów.

 • Nikos Kalaitzidakis - Prezes Zarządu Coca Cola HBC Polska Sp. z o.o.

Za uznanie społecznej odpowiedzialności biznesu za niezbędny element strategii firmy.

 •  Hans-Dieter Kemler - Wiceprezes Zarządu ds. Rynków Finansowych mBank

Za udział w tworzeniu pionierskich rozwiązań na rynku międzybankowym w Polsce.

 •  Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Za „Połączenie elektroenergetyczne Polska – Litwa”, służące budowie bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności rynku.

 • Piotr Pawłowski - Założyciel i Prezes Stowarzyszenie Integracja

Za konsekwentną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz szczególną troskę o ich należytą pozycję na rynku pracy.


Zapraszamy do zapoznania się z folderem prezentującym Wektory 2015.WEKTORY 2014

 • Józef Dziubasik – współwłaściciel Kotelnica Ośrodek Bania

Za przełamanie odwiecznego stereotypu górala-indywidualisty; za wytyczenie nowego kierunku współdziałania lokalnych przedsiębiorców, przynoszącego korzyści im samym i regionowi.

 • Waldemar Biliński – właściciel Zakładów Włókienniczych Biliński

Za zbudowanie jednej z najnowocześniejszych firm włókienniczych w Europie.


 • Konrad Pokutycki – Prezes Zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o

Za osobisty wkład w rozwój branży producentów AGD, stawiający ją na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej.


 • Edvinas Katilius – Prezes Zarządu Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o.

Za konsekwentne wzmacnianie roli polskiego przemysłu tytoniowego na arenie międzynarodowej.


 • Adam Góral – Prezes Zarządu Asseco Poland.

Za konsekwentne budowanie globalnej firmy z polską duszą i za pasję oraz konsekwencję w działalności edukacyjnej i społecznej.


 • Program TVP Info Debata Trójstronna

Za konsekwentne próby powrotu do 'trzech stron' dialogu.


Super Wektor 2014

 • Prezydent RP Bronisław Komorowski

Prezydent został nagrodzony za konsekwentne budowanie dialogu społecznego, politycznego oraz gospodarczego, a także za wiarę w kreatywność i uczciwość polskich przedsiębiorców.WEKTORY 2013

 • Tomasz Czechowicz, Prezes Zarządu, MCI Management S.A.

Za osiągnięcie pozycji lidera na rynku venture capital. Za odważne, trafne wybory dotyczące inwestycji w kolejne spółki i systematyczne budowanie ich wartości.


 • Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Naczelny, Teatr Wielki – Opera Narodowa

Za autorską wizję rozwoju Teatru Wielkiego i wysoki prestiż Narodowej Sceny. Za budowanie harmonijnych relacji między sztuką a biznesem.


 • Dariusz Krawczyk, Prezes Zarządu, Ciech S.A.

Za efektywną restrukturyzację Grupy Chemicznej Ciech, której rezultatem są zdecydowanie lepsze wyniki finansowe i ekonomiczna pozycja firm Grupy.


 • Krzysztof Opawski (pośmiertnie, nagrodę odebrała wdowa, Joanna Opawska)

Za wybitny wkład w prywatyzację i rozwój polskiej gospodarki.


 • Ewa Paga, Prezes Zarządu, Fundacja 2065 im. Lesława A. Pagi

Za pasję oraz konsekwencję w działalności edukacyjnej, wspieranie utalentowanych studentów i absolwentów szkół wyższych. Za utworzenie grupy ekspertów dzielących się swoim doświadczeniem z młodzieżą.


 • dr hab. Leszek Pawłowicz, Dyrektor, Gdańska Akademia Bankowa

Za budowanie nowoczesnego systemu bankowego i rynku kapitałowego w Polsce. Za stworzenie Europejskiego Kongresu Finansowego.


 • Zbigniew Rekusz, Senior Partner, Fundusz Mid Europa Partners

Za wypracowanie nowej formuły partnerstwa publiczno-prywatnego i przeprowadzenie udanej prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.


 • Anna Rulkiewicz, Prezes Zarządu, LUX MED Sp. z o.o.

Za twórcze i skuteczne kontynuowanie wizji rozwoju firmy oraz osiągnięcie pozycji największego w Polsce prywatnego dostawcy opieki zdrowotnej.


 • Marek Tymiński, Prezes Zarządu, CI Games S.A.

Za wizję i determinację w rozwoju firmy. Za udowodnienie tego, że polska gra komputerowa może być synonimem spektakularnego, światowego sukcesu.


 • Józef Wancer, Prezes Zarządu, BGŻ S.A.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie bankowości w okresie transformacji. Za niekwestionowany wkład w budowę polskiego systemu bankowego.


 • prof. dr hab. Krzysztof Warzocha, Dyrektor, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie

Za efektywną restrukturyzację publicznych instytutów medycznych. Za przywracanie pacjentom onkologicznym nadziei na podjęcie szybkiego leczenia.


 • Mirosław Włodarczyk, Prezes Zarządu, Vedia S.A.

Za wizjonerstwo i ciężką pracę, które zaowocowały powstaniem jedynej polskiej fabryki elektroniki w Chinach. Za udowodnienie tego, że polski Dawid może skutecznie konkurować ze światowymi Goliatami. Za pokonanie biurokratycznej machiny i wyprowadzenie zniszczonej przez nią firmy na prostą.


Super Wektor 2013

 • Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego

Za uporczywe i konsekwentne – mimo wielu przeciwności – budowanie polskiej gospodarki wolnorynkowej. Za realizowanie wizji Unii Europejskiej zgodnej z aspiracjami i oczekiwaniami polskich przedsiębiorców.WEKTORY 2012

 • Układ zamknięty, film w reż. Ryszarda Bugajskiego

Za odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą, oraz za niezwykły upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa.

 • Państwo w państwie, program telewizyjny

Za odwagę w piętnowaniu nadużywania prawa przez przedstawicieli administracji publicznej oraz za wydobywanie na światło dzienne przypadków korupcji i nepotyzmu w relacjach państwo − przedsiębiorca.


 • Eugeniusz Szymonik, Prezes Zarządu MOBILIS S.A.

Za wytyczanie i konsekwentną realizację nowoczesnej strategii rozwoju publicznego transportu drogowego w Polsce oraz znaczące sukcesy w ekspansji na rynki zagraniczne.


 • Piotr Chajderowski, Prezes Zarządu OT LOGISTIC S.A.

Za twórczą realizację planu dynamicznej rozbudowy firmy. Za biznesowy sukces, upór i determinację w działaniach zmierzających do osiągnięcia czołowej pozycji w branży spedycyjno-logistycznej.


 • Zbigniew Komorowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Bakoma Sp. z o.o.

Za obdarowywanie Polaków „dobrą energią mleczną” i wysoki poziom innowacyjności w produkcji. Za odpowiedzialną strategię rozwoju firmy oraz umiejętne dostosowanie interesów spółki do potrzeb szeroko rozumianego otoczenia.


 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Za uruchomienie Platformy Usług Elektronicznych i udowodnienie, że administracja publiczna może wprowadzać nowoczesne narzędzia przyjazne zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom.


 • Jan Mroczka, Prezes Zarządu Rank Progress S.A.

Za konsekwentnie i z sukcesem realizowany plan inwestowania w galerie handlowe w małych miastach, za wyjątkowe wyczucie i skuteczność w sprzedaży wybranych centrów handlowych w 2011 roku oraz przejęcia atrakcyjnych projektów w roku 2012, za zaangażowanie w obiecujący sektor utylizacji odpadów.

Laureat został wyłoniony przez czytelników „Pulsu Biznesu” w plebiscycie gazety i Pracodawców RP na Przedsiębiorcę Roku 2012.


 • Herbert Wirth, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Za przeprowadzenie największego w historii Polski przejęcia, dzięki któremu KGHM S.A. stał się potentatem w skali globalnej. Za rzadko spotykane połączenie wiedzy akademickiej z praktyką biznesową.


 • Wojciech Inglot, Prezes Zarządu Inglot Sp. z o.o.

Za międzynarodową ekspansję firmy oraz udowodnienie całemu światu, że Polska jest krajem, w którym z innowacyjnymi technologiami idzie w parze piękno.


 • Brent Wilton, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (International Organisation of Employers)

Za skuteczne wprowadzanie Międzynarodowej Organizacji Pracodawców do struktur podejmujących decyzje kluczowe dla światowego biznesu. Za wspieranie integracji środowiska przedsiębiorców oraz za promowanie idei społecznie odpowiedzialnego biznesu.


Super Wektor 2012

 • Prof. Marek Belka

Za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju polskiej gospodarki oraz bezprecedensową aktywność na rzecz zapewnienia Polsce należnego jej miejsca na arenie międzynarodowej.WEKTORY 2011

 • Autostrada Wielkopolska SA

Za realne przybliżenie Polski do zachodnich sąsiadów. Za konsekwentne udowadnianie światu, że polscy przedsiębiorcy nawet w trudnych czasach umieją odnosić sukcesy.


 • Gdańsk Transport Company SA

Za - niemożliwe od 20 lat - spełnienie marzeń milionów Polaków chcących jeździć po polskich autostradach. Za pokazanie urzędnikom i politykom, że korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego odnosi całe państwo.


 • Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych

Za dwudziestoletnie, perfekcyjne prowadzenie i nadzorowanie depozytowo-rozliczeniowego systemu obrotu papierami wartościowymi. Za przemyślaną i odpowiadającą wyzwaniom strategię rozwoju.


 • Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego

Za wzbogacony wyjątkowym wdziękiem profesjonalizm urzędnika państwowego. Za serce i skuteczność w budowaniu pomyślności ekonomicznej polskich Małych Ojczyzn i całego państwa.


 • Grzegorz Hajdarowicz, Przewodniczący Rady Nadzorczej Presspublica

Za pasję i konsekwencję w budowaniu - opartego o nowoczesne technologie - niezależnego rynku medialnego w Polsce. Za masowe przenoszenie czytelników do wirtualnej rzeczywistości. Za biznesową skuteczność i obywatelską odpowiedzialność.


 • Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO BP

Za spektakularny sukces PKO BP w czasach kryzysu finansowego i ostrej konkurencji. Za wizję rozwoju banku i skuteczne umacnianie pozycji lidera na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.


 •  Robert Kusiak, Prezes ID Marketing SA

Za międzynarodową ekspansję i spektakularne wejście na pocztowy rynek naszych południowych sąsiadów - Czech i Słowacji. Za konsekwencję w budowaniu nowoczesnej i konkurencyjnej firmy.


 • Dariusz Lubera, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia SA

Za obdarowywanie Polaków “dobrą energią”. Za umiejętne dostosowywanie interesów kierowanej przez siebie spółki do losów milionów polskich rodzin i odpowiedzialną strategię rozwoju firmy Tauron SA.


 • Kpt. Tadeusz Wrona

Za udowodnienie, że “polski bohater” wcale nie musi być męczennikiem, a gwarancją sukcesu - nawet w ekstremalnej sytuacji - jest opanowanie, perfekcyjne wykorzystanie wiedzy oraz wierność procedurom.


 • CD Projekt RED

Za niezwykłą w polskich warunkach umiejętność komercjalizacji ludzkich marzeń, baśni i świata fantasy. Za realny wpływ na rozwój wyobraźni i kształtowanie inteligencji setek milionów ludzi na całym świecie.

CD Projekt RED został wyróżniony dwukrotnie. Druga statuetka została przyznana przez czytelników Pulsu Biznesu, którzy w plebiscycie na Przedsiębiorcę Roku 2011 wskazali na współzałożyciela firmy, Michała Kicińskiego. W jego imieniu nagrodę Wektora z rąk Zastępcy Redaktora Naczelnego Pulsu Biznesu, Grzegorza Nawackiego odebrał Członek Zarządu i współzałożyciel CD firmy, Marcin Iwiński. Przedsiębiorca Roku został uhonorowany

Za spektakularny sukces gry „Wiedźmin”, którą kupiło ponad milion osób na całym świecie. Za strategię rozwoju, dającą nadzieję na rynkowy sukces i wykreowanie polskiej marki na wszystkich kontynentach.


W tym roku Pracodawcy RP przyznali także nagrodę specjalną - Wektora 20-lecia. Otrzymał ją:

 • Bogusław Kott, Prezes Zarządu Banku Millennium SA

Za osobisty, twórczy wkład w ustrojową transformację polskiej gospodarki. Za konsekwentne budowanie nowoczesnego systemu bankowego w Polsce oraz troskę o klientów i akcjonariuszy.WEKTORY 2010

 • LESZEK CZARNECKI przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Noble Bank S.A.

Za żelazną konsekwencję w budowie największej polskiej prywatnej grupy finansowej - zarówno dzięki uruchomieniu nowych projektów, takich jak Idea Bank czy PF Leasing, jak i przejęciu GMAC Banku Polska oraz giełdowej spółki MW Trade.

Nagroda przyznana wspólnie z Pulsem Biznesu.


 • GRAŻYNA KULCZYK właścicielka Starego Browaru

Za niezwykłe połączenie miłości do sztuki i talentów biznesowych, które zaowocowało miejscem magicznym - Starym Browarem. Za aktywny mecenat nad polską kulturą, finansowanie jej rozwoju oraz inspirowanie dialogu wielu pokoleń artystów polskich i światowych.


 • JAN KRZYSZTOF BIELECKI przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów

Za niekwestionowany, twórczy wkład w kształtowanie gospodarki rynkowej, budowę pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz ekonomiczny realizm i racjonalizm. Za kierowanie się w dwudziestoletniej służbie publicznej najlepiej pojętym interesem państwa i jego obywateli.


 • ALEKSANDER FINDZIŃSKI były dyrektor PGNiG

Za znaczący wkład w rozwój polskiego górnictwa naftowego i gazowego, długoletnie, uwieńczone sukcesem starania o unowocześnienie i modernizację branży oraz wiedzę i umiejętności, które służą naszej gospodarce od ponad czterech dekad.


 • ANDRZEJ HASS prezes ESL Hass Holding Cypr

Za biznesowy sukces, zbudowanie w ciągu kilkunastu lat firmy o ustalonej renomie i solidnych fundamentach finansowych, podejmującej się realizacji różnorodnych, nawet najtrudniejszych inwestycji oraz za aktywny współudział w rozwoju polskiej żeglugi promowej i liniowej.


 •  EMILIAN KAMIŃSKI założyciel i dyrektor Teatru Kamienica

Za udowodnienie że dobra, prawdziwa sztuka może być świetnym biznesem oraz profesjonalne zarządzanie przedsiębiorstwem o nazwie „teatr”. Za skuteczność w pozyskiwaniu sponsorów i funduszy dla polskiej kultury, wspieranie jej młodych twórców oraz działalność charytatywną.


 •  JAN LUBIŃSKI prezes zarządu Read-Gene S.A.

Za unikatowe dokonania w dziedzinie medycyny innowacyjnej i przynależność do elitarnego grona najwybitniejszych genetyków onkologii na świecie. Za entuzjazm badawczy, wdrażanie oraz komercjalizację wiedzy służące wykrywaniu i zapobieganiu chorób nowotworowych.


 • POLITYKA (tygodnik)

Za wyjątkową rolę, jaką pełni od ponad pięciu dekad w polskim życiu intelektualnym, politycznym, społecznym i kulturalnym. Za opiniotwórcze, obiektywne dziennikarstwo oraz niezmienne prezentowanie spójnego światopoglądu i czytelnego systemu wartości.


 • WOJCIECH BALCZUN prezes PKP Cargo S.A.

Za upór, determinację w działaniu i wybitne osiągnięcia menedżerskie. Za udaną restrukturyzację PKP Cargo, która powinna być wzorem dla innych spółek kolejowych, ambitny program inwestycyjny i biznesową ekspansję za granicę. Za dialog i szacunek dla partnerów społecznych.WEKTORY 2009

 • Jan Wejchert (pośmiertnie) – założyciel Grupy ITI

Za twórczy wkład w kształtowanie polskiej gospodarki rynkowej, za pasję, rozmach i wszechstronność podejmowanych przedsięwzięć gospodarczych oraz autentyczną troskę o etykę i dobre praktyki działalności biznesowej.


 • Aleksander Grad - Minister Skarbu Państwa

Za odwagę podejmowania bardzo trudnych decyzji i zdecydowaną wolę rozwiązania, nierozwiązywalnych dotychczas, problemów gospodarczych. Za doprowadzenie do udanych debiutów na giełdzie ważnych spółek Skarbu Państwa oraz konsekwentną pracę dla dobra polskiej gospodarki.


 • SES Astra i Telekomunikacja Polska SA

Za działania na rzecz upowszechnienia szerokopasmowego Internetu w Polsce i budowanie podstaw społeczeństwa informacyjnego, za tworzenie technicznych warunków nowoczesnej społecznej mobilności i elastyczności oraz upowszechniania e–kultury i e–nauki.


 • Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO HESTIA SA

Za strategię budowy konkurencyjnych przewag i dynamiczny rozwój, dzięki czemu Hestia z lokalnej firmy awansowała na pozycję wicelidera rynku ubezpieczeń w Polsce. Za wspieranie artystów oraz promowanie polskiej literatury i sztuki.


 • Andrzej Dąbrowski - Prezes Zarządu Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o.

Za udowodnienie, że profesjonalizm zarządzania i wizja rozwoju przynosi sukcesy nawet w tak trudnej branży jak tytoniowa. Za wprowadzanie nowych marek, promowanie innowacyjnych rozwiązań biznesowych i inwestycje przynoszące nowe miejsca pracy oraz umiejętne łączenie sukcesu gospodarczego z działalnością na rzecz lokalnej społeczności.

 •  Marek Małecki - Prezes Zarządu Solbet Sp. z o.o.

Za zbudowanie od podstaw grupy kapitałowej SOLBET, największego producenta materiałów ściennych w Polsce i wypromowanie jej marki na rynkach europejskich, za konsekwentne wprowadzanie innowacyjnych technologii na światowym poziomie oraz troskę o najwyższą jakość oferowanych produktów.


 •  Zygmunt Solorz-Żak - Przewodniczący Rady Nadzorczej Polsat SA

Za niestandardowe podejście do rynku telekomunikacyjnego w Polsce, konsekwentny rozwój telewizji cyfrowej oraz systematyczne rozszerzanie oferty programowej i technicznej, za dostarczanie milionom Polaków radości i rozrywki w najwyższej, cyfrowej jakości.


 •  Polska Grupa Energetyczna

Za największy i najbardziej udany europejski debiut giełdowy 2009 roku oraz udowodnienie, że polska branża elektroenergetyczna jest atrakcyjna dla inwestorów. Za „sukces w trudnych czasach” - osiąganie dobrych wyników finansowych w dobie gospodarczego spowolnienia oraz perspektywiczne plany inwestycyjne stymulujące rozwój firmy.


WEKTORY 2008

 • Czesław Warsewicz – Prezes Zarządu PKP Intercity

Za skuteczne zainicjowanie przekształceń własnościowych w PKP Intercity i ambicję wprowadzenia firmy na giełdę. Za udowodnienie, że Polskie Koleje Państwowe nie muszą wyłącznie przynosić strat oraz za realizację imponującego programu inwestycyjnego. Za nadzieję, jaką daje milionom pasażerów.


 • Paweł Szynkaruk – Dyrektor Naczelny Polskiej Żeglugi Morskiej

Za skuteczne przywracanie sławy Polskiej Żeglugi Morskiej na morzach i oceanach świata, dokonania na rzecz rozwoju naszej floty morskiej i realizację niezwykle ambitnego programu inwestycyjnego PŻM. Za troskę o ludzi morza i kształtowanie pozytywnego wizerunku tego zawodu.


 • Krzysztof Pawiński – Prezes Grupy Maspex Wadowice

Za to, że „zalał” nasze domy milionami litrów smakowitych witamin. Za podbój polskiego i europejskiego rynku będący przykładem przemyślanej i godnej naśladowania strategii gospodarczej, wyznaczanie nowych trendów biznesowych oraz sukcesy eksportowe.


 •  Jerzy Mazgaj – Prezes Zarządu ALMA MARKET SA

Za udowodnienie, że luksus nie musi być przywilejem nielicznych, a „raj”, czyli „Paradise”, leży w zasięgu ręki. Za to, że zapewnił rynkowy sukces sieci delikatesów „Alma” łączących w harmonijną całość tradycję z nowoczesnością i oferujących najwyższej jakości produkty z rynków całego świata.


 • Grzegorz Romanowski – Były Prezes Zarządu GAZOMET sp. z o.o., reprezentant grupy RMG na Polskę

Za restrukturyzację, przekształcenia własnościowe oraz stymulowanie innowacyjności w polskim gazownictwie. Za stworzenie naukowych i praktycznych podstaw stosowania w tej branży rozwiązań technicznych na najwyższym, światowym poziomie. Za niestrudzoną obronę zasad ładu korporacyjnego.


 • Zdzisław Ryszard Kołutkiewicz - Prezes Zarządu PKS Bydgoszcz

Za najwyższe standardy i europejską jakość usług kierowanego przez niego PKS Bydgoszcz. Za prywatyzację i rynkowy sukces mogące być wzorem dla firm przewozowych w Polsce oraz konsekwentne rozwiązywanie problemów spółki w drodze dialogu autonomicznego.


 • Lokalna społeczność i samorządy Pomorza – reprezentowane przez Panów:

Pawła Adamowicza – Prezydenta Miasta Gdańska

Jana Kozłowskiego – Marszałka Województwa Pomorskiego

Andrzeja Stanucha – Burmistrza Pelplina

Wojciecha Szczurka – Prezydenta Gdyni

Za obywatelski upór i uwieńczone sukcesem wieloletnie starania, by „Bursztynowa Autostrada” połączyła Pomorze z Macierzą. Za doprowadzenie do pomyślnego finału projektu budowy autostrady A 1 i udowodnienie, że partnerstwo publiczno – prywatne jest pożądaną i skuteczną formą realizowania wielkich inwestycji.


 •  TVP INFO

Za szybkie zdobycie znaczącej pozycji na rynku polskich mediów informacyjnych i stworzenie możliwości odbioru telewizyjnych newsów z pierwszej ręki praktycznie wszystkim mieszkańcom Polski. Za wszechstronne, dociekliwe dziennikarstwo ekonomiczne i popularyzowanie gospodarki rynkowej.


Super Wektor 2008

 • Mieczysław Wilczek – prywatny przedsiębiorca, były minister przemysłu

Za stworzenie fundamentów polskiej gospodarki wolnorynkowej oraz wzorca liberalnego prawa gospodarczego. Za obudzenie ducha przedsiębiorczości i ekonomicznej aktywności milionów Polaków. Za niestrudzone, wieloletnie propagowanie zasad swobody działalności gospodarczej i zdrowego rozsądku. WEKTORY 2007

 • Ludwik Sobolewski - Prezes Giełdy Papierów Wartościowych

Za stworzenie „New Connect” – nowego rynku Giełdy Papierów Wartościowych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz umacnianie Polskiego Parkietu na pozycji lidera rynków finansowych Europy Środkowej.


 •  Telekomunikacja Polska S.A.

Za formułę łączenia biznesu z działalnością na rzecz dobra publicznego i współpracę narodowego operatora z samorządami, dzięki której internet „trafia pod strzechy”.


 • Dimitris Dimitradis - Prezydent Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego

Za twórczy wkład w rozwój ruchu europejskich pracodawców oraz uczynienie z Europejskiego Komitetu Ekonomiczno - Społecznego cenionego i liczącego się partnera instytucji Unii Europejskiej.


 • Antonio Garrigues - Prezes Kancelarii Garrigues

Za najwyższe standardy wszechstronnej obsługi prawnej, dzięki której znacząco wzrosła liczba hiszpańskich inwestorów w Polsce.


 • Henryk Leszczyński - Prezes Zarządu PKS Szczecin Sp. z o.o.

Za koncepcję prywatyzacji komunikacji zbiorowej zapewniającą najwyższe standardy obsługi i bezpieczeństwa pasażerów.


 • Roman Młodkowski - szef TVN CNBC Biznes

Za dziennikarską rzetelność, wiedzę i niestrudzoną popularyzację zasad wolnego rynku oraz ekonomicznego rozsądku.


Super Wektor 2007

 • Donald Tusk - Prezes Rady Ministrów i Waldemar Pawlak - Wicepremier, Minister Gospodarki

Za stworzenie wizji państwa opartego na rozwoju gospodarczym, wolności ekonomicznej, wyzwoleniu społecznej energii oraz zaufaniu i partnerskim dialogu.


 • Al Gore - Laureat Pokojowej Nagrody Nobla, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych

Za obudzenie ekologicznego sumienia świata. Za to, że dzięki Jego aktywności zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi stały się problemem wszystkich mieszkańców kuli ziemskiej.WEKTORY 2006

 • Krystyna Janda – aktorka filmowa i teatralna

Za skuteczną budowę od podstaw ważnego dla polskiego życia kulturalnego przedsiębiorstwa „teatr”.


 • Rafał Franciszek Dutkiewicz - Prezydent Wrocławia

Za stworzenie nowej definicji słowa „gospodarz”, za efektywne i efektowne gospodarowanie przedsiębiorstwem „Wrocław”.


 • Wojciech Szczurek - Prezydent Gdyni

Za stworzenie nowej definicji słowa „gospodarz”, za efektywne i efektowne gospodarowanie przedsiębiorstwem „Gdynia”.


 • Wiesław Rozłucki - współzałożyciel GPW

Za stworzenie Giełdy Papierów Wartościowych, jednej z największych giełd w Europie.


 •  Jacek Socha – Minister Skarbu Państwa

Za budowę polskiego rynku kapitałowego uznawanego za jeden z najbezpieczniejszych w Europie.


 • Igor Adam Chalupec - Prezes Zarządu PKN Orlen S.A.

Za umiejętną i ekspansywną rozbudowę firmy oraz strategiczne wzmacnianie jej wartości na rynkach światowych.


 • Alain Souillard - Prezes Zarządu Carrefour Polska

Za odpowiedzialne budowanie nowych standardów na rynku i wytrwałe kształtowanie wizerunku rzetelnego pracodawcy.


 • Waldemar Dunajewski - Prezes Zarządu Elektrociepłowni Wybrzeże S.A.

Za kreowanie nowatorskich rozwiązań w zarządzaniu miejskimi systemami ciepłowniczymi.


 • Grupa Żywiec S.A.

Za budowę najwyższej jakości marki, za promowanie Polski na rynkach światowych oraz za aktywne wspieranie wartościowych projektów społecznych.


 • DZIENNIK Polska Europa Świat

Za ekspansywne zdobywanie rynku prasowego oraz odważne wprowadzanie nowoczesnych form komunikacji.


Super Wektor 2006

 • Lech Wałęsa – legendarny lider „Solidarności”

Za stworzenie warunków dla polskiej przedsiębiorczości.WEKTORY 2005

 • Grzegorz Dzik i Józef Biegaj – Prezes i Wiceprezes Zarządu IMPEL S.A.

Za stworzenie od podstaw skutecznej i liczącej się w Europie firmy outsourcingowej IMPEL SA.


 •  Jerzy Karwowski – Prezes Zarządu Centrum Kształcenia i Rehabilitacji w Konstancinie

Za wdrażanie nowoczesnych standardów organizacyjnych i finansowych w rehabilitacji medycznej i przywracanie nadziei osobom niepełnosprawnym.


 •  Zygmunt Kwiatkowski – Prezes Zarządu Zakładów Azotowych Puławy SA

Za restrukturyzację i rozwój Zakładów Azotowych Puławy SA, udany debiut na giełdzie oraz ugruntowanie pozycji na rynkach światowych.


 • Krystian Poloczek – Prezes Zarządu Iberia Motor Company

Za skuteczny rozwój polskiego biznesu na rynkach Europy Wschodniej, eksport umiejętności zarządczych i organizacyjnych oraz wyrazistą promocję polskiej gospodarki w Unii Europejskiej.


 • Jarosław Pietras – Sekretarz Stanu UKIE

Za budowanie i popularyzowanie standardów apolitycznego i kompetentnego urzędnika państwowego oraz skuteczną obronę interesów narodowych na forum europejskim.


 • Witold Gadomski – Publicysta Gazety Wyborczej

Za konsekwentną obronę zasad gospodarki rynkowej, niezależnie od zmieniającej się w Polsce koniunktury politycznej.


 • Maksymilian Klank – Prezes Zarządu Kompanii Węglowej SA

Za skuteczne zrealizowanie reform w górnictwie węglowym i efektywne zarządzanie Kompanią Węglową w warunkach gospodarki rynkowej.


Powrót