Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Wektory

WEKTORY i SUPER WEKTOR - nagrody przyznawane przez Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederację Pracodawców Polskich) od roku 2002. Przyznawane są wybitnym osobistościom ze świata gospodarki, polityki, kultury i mediów. Statuetki wręczane są podczas Balu Pracodawców.


WEKTORY przyznawane są osobom, które swoją działalnością, w różnych dziedzinach gospodarki wskazują godne naśladowania kierunki postępowania, są autorami nowatorskich rozwiązań, szczególnie cennych dla polskiej gospodarki i życia społecznego. WEKTORY przyznawane są także za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz tworzenie klimatu sprzyjającego rozwojowi przedsiębiorczości.

SUPER WEKTORY to nagrody wyjątkowe z wyjątkowych. Przyznawane są za osiągnięcia wybitne, których konsekwencje wykraczają daleko w przyszłość. SUPER WEKTOREM honorowani są ludzie, którzy swoją ciężką pracą, twórczym myśleniem i aktywną działalnością przyczyniają się do wspólnego dobra, potrafią wznieść się ponad podziały, są otwarci na argumenty innych oraz utożsamiają się z celami całego społeczeństwa

WEKTOR – statuetka postaci (autorstwa Michała Kubiaka) - symbolizuje człowieka kroczącego z podniesioną głową, który nie zważa na przeszkody i przeciwności losu - szybko zyskała prestiż i uznanie w środowisku polskich przedsiębiorców.


WEKTORY 2020 ROZDANE

Tradycja Pracodawców RP okazała się silniejsza od pandemii koronawirusa. Jak co roku, statuetki Wektorów trafiły w ręce Laureatów. Gala wręczenia nagród ze względu na obostrzenia sanitarne miała oprawę hybrydową. Uroczystość była transmitowana na żywo w internecie. 

- Nagrody Wektorów są zawsze wyjątkowe ze względu na laureatów. Zostają nimi bowiem ci, którzy najbardziej przysłużyli się rozwojowi polskiej przedsiębiorczości – powiedział Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski podczas otwarcia uroczystości zorganizowanej w studiu multimedialnym w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Ze względu na ograniczenia sanitarne bezpośrednio wzięło w niej udział kilkadziesiąt osób, ale dzięki streamingowi galę mogły obejrzeć na żywo setki gości.

Najważniejszymi uczestnikami wydarzenia byli laureaci. W tegorocznej edycji nagród było ich siedmiu. Jako pierwszy statuetkę Wektora odebrał dr hab. n. med. Jakub Swadźba, współzałożyciel i Prezes Zarządu ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA Sp. z o.o. Kapituła nagrodziła go „za to, że niemal przez ćwierć wieku konsekwentnie realizował swój biznesowy plan nieustannie wierząc w sukces, a także za to, że ten sukces osiągnął w dwustu procentach, budując największą w Polsce sieć laboratoriów diagnostycznych, która dziś jest jednym z najmocniejszych atutów w krajowym arsenale walki z pandemią” – jak zostało ujęte to w laudacji.

- Chciałem serdecznie podziękować Kapitule Nagrody oraz jej szefowi, Prezydentowi Pracodawców RP Andrzejowi Malinowskiemu. Przede wszystkim jednak dziękuję pracownikom DIAGNOSTYKI, którzy przyczynili się do otrzymania tej nagrody, którzy od początku walczyli na pierwszej linii frontu z koronawirusem – powiedział prezes Jakub Swadźba, odbierając nagrodę.

Kolejny Wektor „za to, że swoim talentem i pasją zmienił lokalną firmę w narodowego czempiona. Za wizjonerskie podejście do rozwoju przemysłu farmaceutycznego, które przyniosło Polsce rozwój innowacyjnego sektora biotechnologii, a w chwili kryzysu pomogło walczyć z pandemią COVID-19” – trafił do Jerzego Staraka, Przewodniczącego Rady Nadzorczej Polpharma S.A. i Polpharma Biologics Group.

- Chciałbym serdecznie podziękować Kapitule za to wyjątkowe wyróżnienie. Wektor w matematyce charakteryzuje się tym, że ma określony kierunek, zwrot i długość. Cieszę się, że kierunek, który sobie wytyczyłem wiele lat temu, czyli rozwój nowoczesnego sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego w Polsce okazał się tym, który prowadzi do sukcesu – powiedział Jerzy Starak.

Trzeci Wektor był o tyle szczególny, że trafił w ręce dwóch laureatów – ojca i syna. Otrzymali go Andrzej Hass i Aleksander Hass, właściciele Hass Holding „za stworzenie potężnego holdingu o globalnym zasięgu oraz za wyjątkowy model sukcesji oparty na współpracy ojca i syna. Za wykazanie przy tej skomplikowanej operacji cierpliwości, determinacji oraz za umiejętność połączenia rozwoju firmy z rozwojem osobistym”.

Statuetkę Wektora odebrali obaj laureaci, co znakomicie symbolizowało „zmianę warty” u steru firmy. - Chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Otrzymanie Wektora 2020 w kategorii sukcesji, jest nie tylko dla mnie, ale i całej rodziny olbrzymim zaszczytem. Ta nagroda jest także olbrzymim zobowiązaniem wobec moich współpracowników, że przekazuję Holding w dobre ręce. Wierzę w stu procentach, że mój Syn będzie dużo lepszym przywódca ode mnie – powiedział Andrzej Hass.

- Chciałbym serdecznie Państwu podziękować za to wyróżnienie. Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, a jednocześnie dowód na to, że realizuję przejmowanie firmy w sposób wyważony i akceptowalny przez naszych Współpracowników. A wszyscy wiemy, że proces sukcesji jest procesem niezwykle skomplikowanym. Wierzę, że będę godnie reprezentować Hass Holding zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wierzę też, że nigdy nie zawiodę swojego Ojca i będę konsekwentnie realizować jego dzieło – dodał Aleksander Hass.

Czwartym laureatem Wektorów 2020 został ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, rektor uczelni w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020. Zgodnie z laudacją otrzymał Wektora „za poświęcenie w krzewieniu idei służących społeczeństwu oraz gospodarce, a także za rzadką umiejętność łączenia świata nauki z biznesem. Za wspaniały praktyczny efekt tej umiejętności, czyli utworzenie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego, w którym mogą powstawać zaawansowane technologie wykorzystywane w przemyśle”.

- Cieszę się, że owoce naszej pracy zostały zauważone i dostrzeżone przez Kapitułę Wektorów Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej. Tę nagrodę traktuję jako zaproszenie do dalszej, bardziej wytężonej pracy. Do większej pomysłowości we współpracy nauki z życiem gospodarczym. Jestem przekonany, że to, co będziemy w przyszłości tworzyć, znacząco przyczyni się do rozwoju polskiej przedsiębiorczości - powiedział ks. prof. Dziekoński.

Piątego Wektora otrzymał Mariusz Gatza, obecnie Prezes Zarządu Orange Moldova SA, a wcześniej wiceprezes Orange Polska – „za to, że przez dwie dekady zarządzania jedną z największych firm telekomunikacyjnych zrealizował tyle projektów i zainicjował tyle programów, że dziś śmiało możemy nazwać go „ojcem polskiego internetu”. Za to, że dał Polakom pierwszą bramę do cyfrowego świata – Neostradę”.

- Jest mi niezmiernie miło i chciałbym bardzo gorąco podziękować kapitule nagrody Wektory. Dołączenie do grona laureatów jest dla mnie ogromną satysfakcja zawodową – powiedział prezes Gatza odbierając nagrodę.

Ostatnią, szóstą statuetką został uhonorowany Artur Skiba, Prezes Zarządu Antal Sp. z o.o. Kapituła nagrodziła go „za to, że jego długoletnia i profesjonalna działalność na rynku rekrutacji specjalistów i menedżerów wpłynęła nie tylko na rozwój polskiej przedsiębiorczości, ale wypromowała nasz kraj jako atrakcyjne miejsce inwestycji oraz budowania kariery zawodowej”.

- Dziękuję serdecznie Pracodawcom RP oraz Kapitule. Chciałbym również podziękować partnerom, którzy przyczynili się do powstania tego przedsięwzięcia. W codziennej pracy kierujemy się maksymą „jeżeli chcesz iść szybko, idź sam. Jeżeli chcesz zajść daleko, należy iść razem”. Dlatego chciałbym szczególnie podziękować mojemu zespołowi, bez którego wysiłku i ciężkiej pracy nie byłoby mnie tutaj i nie byłoby tej nagrody – powiedział prezes Artur Skiba, odbierając nagrodę.

Wektory 2020 były także wyjątkowe ze względu na pandemię i wywołany przez nią ciężki kryzys gospodarczy. Te smutne dla polskich przedsiębiorców wydarzenia nie pozostały niezauważone. Przypomniał o nich Prezydent Andrzej Malinowski.

- Gratulując laureatom, składam im oraz wszystkim polskim przedsiębiorcom podziękowania. Za to, czego dokonali! Za to, że walczyli i walczą do ostatka o swoje firmy oraz miejsca pracy. Za to, że nie boją się głośno mówić o potrzebach polskiej przedsiębiorczości! – mówił Prezydent Andrzej Malinowski.

– Moi drodzy! Jesteście bohaterami! Rozumiecie jak nikt inny, że nasze życie opiera się na dwóch fundamentach. Zdrowiu i gospodarce! I że trzeba dbać o nie tak samo. Dziękuję. Dziękuję. I jeszcze raz dziękuję – powiedział Andrzej Malinowski.               PARTNER STRATEGICZNY

               PARTNER
               PARTNER LOGISTYCZNY

               WIODĄCY PATRON MEDIALNY
               PATRONI MEDIALNI

WEKTORY 2019


Wektory 2019 otrzymali:

Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen S.A.

Za skierowanie największego polskiego koncernu paliwowego na nowe, perspektywiczne tory rozwoju oraz wspieranie krajowego biznesu i polskiego sportu.

Centrum Medyczne MAVIT Sp. z o.o.

Za profesjonalizm, innowacyjność, najwyższe standardy leczenia oraz nieustającą troskę o zdrowie i satysfakcję każdego pacjenta. Nagrodę odebrał Maciej Mądrala, Prezes Zarządu firmy – pioniera nowoczesnych metod chirurgii okulistycznej w Polsce

Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service S.A.

Za promowanie uczciwych praktyk w zatrudnianiu pracowników, szczególnie z Ukrainy oraz zaangażowanie w prace nad optymalnym kształtem polityki migracyjnej odpowiadającej potrzebom polskiego rynku pracy.

Antoni Kubicki, właściciel Hotelu Arłamów

Za śmiałość w kreowaniu przedsięwzięć biznesowych i udane przejście od inżynierii przemysłowej do ekskluzywnego segmentu branży hotelowej.

Medicover Sp. z o.o.

Za sukcesy w profilaktyce zdrowotnej pracowników oraz wsparcie pracodawców we wprowadzaniu efektywnych modeli opieki zdrowotnej, które trwale zmniejszają koszty absencji. Nagrodę odebrał Artur Białkowski, członek zarządu i Dyrektor Zarządzający ds. Usług Biznesowych firmy.

Wirtualna Polska Holding S.A.

Za wpływ, jaki wywarła na kształt mediów elektronicznych w Polsce i rozwój rynku e-commerce oraz za dostarczanie odbiorcom istotnych, różnorodnych treści. Za konsekwentne budowanie pozycji lidera polskiego internetu i skuteczną konkurencję ze światowymi gigantami. Nagrodę odebrała Elżbieta Bujniewicz-Belka, członek zarządu ds. finansowych spółki.

Wektory 30-lecia Pracodawców RP otrzymali:

Zbigniew Grycan, właściciel Grycan – lody od pokoleń

Za budzący podziw styl, w jakim przekształcił rodzinne przedsiębiorstwo w dużą firmę o międzynarodowym zasięgu.

Sobiesław Zasada, przewodniczący rady nadzorczej Sobiesław Zasada S.A.

Za to, że po prostu jest! Za osiągnięcia sportowe i biznesowe, które na zawsze pozostaną w historii Polski.
Partner główny

Partnerzy

Partner medyczny     
WEKTORY 30-LECIA PRACODAWCÓW RP (2019 r.)


• SAMORZĄDY:

Za szczególne osiągnięcia w tworzeniu warunków do rozwoju przedsiębiorczości


Gminy miejskie i miejsko-wiejskie

Samorząd miasta Nowa Sól - nagrodę odebrał prezydent miasta Wadim Tyszkiewicz. 


Metropolie i miasta powyżej 500 tys. mieszkańców

Samorząd miasta Łódź - nagrodę odebrała Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.  

Samorząd Wrocławia  - nagrodę odebrał Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.  


Samorządy województw

Samorząd województwa pomorskiego - nagrodę odebrał marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.  

Samorząd województwa mazowieckiego - nagrodę odebrał marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.  


• WEKTOR SPECJALNY 30-LECIA

prof. dr hab. n. med. Henryk Skarżyński - dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, twórca Światowego Centrum Słuchu 

Za pomoc tysiącom osób cierpiącym z powodu wad słuchu, która zmieniła ich życie na lepsze. Za opracowanie metod tak pionierskich i tak skutecznych, że stały się one wzorcem dla lekarzy na całym świecie.


• WEKTOR NADZIEI 30-LECIA

Rada Dialogu Społecznego - nagrodę odebrała Przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego Dorota Gardias. 

Z nadzieją, że stanie się wzorcem, że nada właściwy kierunek relacjom między rządem a stroną społeczną oraz że wyznaczy standardy nowoczesnego i partnerskiego dialogu.WEKTORY 2018


Wanda Buk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji

Za rzadką dziś umiejętność dialogu ze wszystkimi partnerami społecznymi. Za postawę urzędnika, który nie tworzy barier i we współpracy z przedsiębiorcami rozwiązuje najważniejsze problemy infrastruktury cyfrowej.

Jakub Goryszewski, Prezes Zarządu Centrum Badawczo-Rozwojowego UtmostTech Sp. z o.o.

Za zaproponowanie zupełnie nowych zastosowań dla już istniejących technologii. Za innowacje w zakresie sztucznej inteligencji, fotoniki czy niskoemisyjnych układów wytwarzania.

Krzysztof Kamiński, Prezes Zarządu Alnea Sp. z o.o.

Za to, że wprowadził do naszego życia technologie, które niedawno mogliśmy oglądać tylko na filmach science-fiction. Za to, że zaprzągł wirtualną rzeczywistość do projektowania, realizowania i nadzorowania zaawansowanych automatycznych linii produkcyjnych.

Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu Synektik S.A.

Za innowacyjność w tworzeniu radiofarmaceutyków specjalnych, przeznaczonych do wykrywania konkretnych schorzeń. Za udowodnienie, że polska firma kreując nowatorskie rozwiązania potrafi prześcignąć międzynarodowe koncerny.

Andrzej Kozłowski, Prezes Zarządu Emitel S.A.

Za pionierskie rozwiązania Smart Cities i Internetu Wszechrzeczy. Za innowacje pozwalające samorządom tworzyć lepsze życie dla nas wszystkich, w tym poprzez skuteczną walkę z zanieczyszczeniem środowiska.

Paweł Malinowski, twórca i właściciel Grupy Profbud Sp. z o.o., Sp.k.

Za to, że działalność deweloperską widzi jako coś więcej niż budowanie czterech ścian i dachu. Jego mieszkania są zawsze skrojone na miarę konkretnego klienta. Za to, że dba, by z mieszkańców stworzyć aktywną i wspierająca się społeczność.

Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Grupy Maspex

Za zbudowanie grupy Maspex mającej wiodącą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Za to, że pokazał jak w branży spożywczej należy wykorzystywać innowacyjne technologie produkcyjne oraz logistyczne.

Adam Rozwadowski, założyciel Centrum Medycznego Enel-Med S.A.

Za rozwój nowoczesnej telemedycyny, która jest przełomem w dziedzinie ułatwiania kontaktu pacjenta z lekarzem. Za to, że pokazał jak zmienić rodzinne przedsiębiorstwo w giełdową spółkę oraz w jaki sposób swoje dzieło przekazać kolejnemu pokoleniu.

Jan Zając, Prezes Zarządu Ziko Apteka Sp. z o.o.

Za innowacje w sprzedaży farmaceutyków, które stały się wzorem dla wszystkich chcących skutecznie działać na tym rynku. Za nowatorskie podejście, które w warunkach silnej konkurencji umożliwiło mu stworzenie jednej z największych i najsilniejszych sieci aptecznych w Polsce.

Nagrodę Superwektora 2018 otrzymał:

Zbigniew Jagiełło – Prezes PKO Bank Polski

Za zmianę największego polskiego banku z biurokratycznego molocha w sprawną i elastyczną firmę zorientowaną na realizację ambitnych celów oraz mogącą stawać w szranki z największymi międzynarodowymi rywalami. Za stworzenie wyróżniającego się zespołu współpracowników i umiejętne nim kierowanie czego dowodem jest długa lista nagród zdobytych w ciągu zaledwie kilkunastu ostatnich miesięcy.


Szczególne podziękowania dla partnerów wydarzenia:Partner strategiczny


Partnerzy główni


Partnerzy

Partner medyczny
WEKTORY 2017


Prestiżowe nagrody Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej trafiły tym razem do 12 laureatów – osobistości oraz instytucji, które w ubiegłym roku osiągnęły szczególnie znaczące sukcesy lub zaważyły na rozwoju polskiej gospodarki. Laureatem Super Wektora 2017 został Premier Mateusz Morawiecki.

– Nagrody Wektorów trafiają do osób wybitnych – powiedział Prezydent  Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – Tych, którzy wyjątkowo przysłużyli się polskiej gospodarce. Którzy swoją działalnością wyznaczyli godne naśladowania standardy albo wypracowali nowatorskie rozwiązania gospodarcze lub społeczne – podkreślił Malinowski.

Nagrodę Super Wektora 2017 otrzymał Premier Mateusz Morawiecki – za nakreślenie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz przekonanie do jej realizacji sił politycznych, a także oddanie w tym dokumencie należnego miejsca przedsiębiorcom. – Mówi się, że nagroda przydaje laureatowi odpowiedzialności. Ja odczytuje to jako symbol, ale i jako zobowiązanie, by jeszcze lepiej wytyczać wektory polskiej gospodarki – powiedział Premier odbierając statuetkę. – Gdybym miał określić, jaka cecha łączy kraje, które odniosły największy sukces gospodarczy, to jest to niewątpliwie bardzo bliska współpraca administracji publicznej z przedsiębiorcami – dodał Morawiecki.

Zaznaczył, że celami jego ekipy są silna gospodarka, silne społeczeństwo i silna Polska, która będzie mocno oddziaływać na arenie międzynarodowej. – Płyniemy na jednej łódce – zwrócił się do przedsiębiorców. – Chcemy działać w waszym interesie. Ten Wektor nastawiony jest na silną polską gospodarkę – podkreślił.

Laureaci Wektorów 2017

1.    Provident
Za wieloletnie utrzymywanie pozycji lidera na rynku finansów osobistych oraz nieustanne wprowadzanie nowych rozwiązań w funkcjonowaniu branży.

2.    Wojciech Faszczewski – Prezes Zarządu, PEPEES
Za imponującą ekspansję zagraniczną firmy, ale także za uwagę i energię poświęconą lokalnej społeczności.

3.    Igor Klaja – Prezes Zarządu, OTCF
Za przekucie własnej pasji sportowej na energię tworzenia nowoczesnej i profesjonalnej firmy, za odwagę i determinację w realizacji celu.

4.    Krzysztof Domarecki – założyciel Selena FM
Za śmiałą inwestycję w badania i rozwój, dzięki czemu jego firma znalazła się w czołówce producentów i dystrybutorów chemii budowlanej na świecie.

5.    Norbert Rethmann
Za osobiste i długotrwałe zaangażowanie w budowę dobrych relacji pomiędzy Polską a Niemcami, konsekwentne inwestowanie na polskim rynku oraz prowadzenie na szeroką skalę działalności charytatywnej.

6.    Rafał Holanowski – Prezes Zarządu, Supra Brokers
Za nowatorskie koncepcje zarządzania produktami ubezpieczeniowymi w sektorze medycznym – szczególnie za rozwiązania dotyczące ryzyka klinicznego.

7.    Paweł Gos – Prezes Zarządu, Exact Systems
Za zbudowanie wyjątkowej firmy, w której jakość to filozofia, cel, oraz usługa i za ogromny międzynarodowy sukces.

8.    Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce

Za ogromny sukces na rynku przewozów międzynarodowych oraz niezłomną walkę z protekcjonizmem, po jaki sięgnęli pokonani zagraniczni konkurenci.


Wektory na 25-lecie działalności:


1.    Telewizja Polsat

Za 25 lat rozwoju  zarówno pod względem biznesowym, jak i medialnym oraz za nieustanne dążenie, aby być jeszcze lepszym – czego efektem jest dzisiejsza pozycja na rynku polskich mediów.

2.    LUX MED Sp. z o.o.

Za 25 lat działalności opartej na założeniu, że w leczeniu dobro pacjenta ma priorytet – oraz udowodnienie, że inwestycja w jakość leczenia to inwestycja opłacalna dla wszystkich.

3.    „Pracodawcy Pomorza i Kujaw” Związek Pracodawców

Za 25 lat rzetelnej i efektywnej pracy na rzecz lokalnych pracodawców oraz znaczące wsparcie udzielane Pracodawcom RP w działaniach ogólnopolskich.


SUPER WEKTOR 2017


Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów


Za to, że najpierw nakreślił odpowiednią strategię – Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, a następnie przekonał do jej realizacji siły polityczne. Za to, że oddał w niej należne miejsce przedsiębiorcom, bez których rozwój Polski nie jest możliwy.Szczególne podziękowania dla partnerów wydarzenia


Partner strategiczny


Partner głównyPartnerzy


Partner medyczny


WEKTORY 2016


 • STRABAG Sp. z o.o.

Za 30-letni udział w budowie polskiej infrastruktury z wykorzystaniem najnowszych technologii.

 • Mariusz Książek – prezes MARVIPOL

Za konsekwentną budowę polskiej grupy kapitałowej, lidera w biznesie developerskim i motoryzacyjnym.

 • EuroAfrica Shipping Lines

Za systematyczne i wieloletnie budowanie firmy o światowej renomie – największego prywatnego polskiego armatora.

 • 3M Poland Sp. z o.o.

Za sukcesy w dziedzinie wykorzystania najnowszych technologii oraz wzorową współpracę z lokalnym biznesem i społecznością, zawsze uczciwą i konsekwentną.

 • Prof. Dieter Kempf – przewodniczący Federacji Przemysłu Niemieckiego

Za docenienie potencjału polskiej gospodarki oraz jego wykorzystanie przez współpracę polskich i niemieckich przedsiębiorstw.

 • Deutsche Messe AG

Za promowanie polskiej gospodarki poprzez nadanie Polsce statusu kraju partnerskiego na Targach Przemysłowych Hanower 2017.

 • Zbigniew Benbenek – prezes rady nadzorczej ZPR Media SA

Za konsekwencję i wytrwałość w tworzeniu polskiej grupy medialnej.


Zapraszamy do zapoznania się z folderem prezentującym Wektory 2016.WEKTORY 2015

 • Prof. Mirosław Ząbek – Kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie

Za wybitne osiągnięcia w obszarze neurochirurgii oraz troskę o każdego pacjenta, a także za pasję w realizacji swojego powołania.

 • Prof. Andrzej K. Koźmiński – Prezydent, Przewodniczący Rady Powierniczej Akademii Leona Koźmińskiego

Za stworzenie jednego z najważniejszych w Polsce ośrodków akademickich oraz za zbudowanie modelowej współpracy pomiędzy środowiskami nauki i biznesu.

 •  Kazimierz Pazgan – właściciel Grupy Konspol

Za konsekwentną promocję polskich produktów na świecie oraz za przekształcenie lokalnej firmy drobiarskiej w potentata na skalę międzynarodową.


 •  Tomasz Zaboklicki – Prezes Zarządu Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz S.A.

Za skuteczną rywalizację z największymi producentami taboru szynowego na świecie w oparciu o polską myśl technologiczną.

 • Andrzej Przybyło – Założyciel i Prezes firmy AB S.A.

Za stworzenie największej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej firmy dystrybucyjnej i jej sukces finansowy.

 • Loukas Notopoulos - Prezes Zarządu VIVUS Finance Sp. z o.o.

Za rozwiązania, które zmieniły polski rynek usług pożyczkowych, oraz za ich umiejętne łączenie z potrzebami klientów.

 • Nikos Kalaitzidakis - Prezes Zarządu Coca Cola HBC Polska Sp. z o.o.

Za uznanie społecznej odpowiedzialności biznesu za niezbędny element strategii firmy.

 •  Hans-Dieter Kemler - Wiceprezes Zarządu ds. Rynków Finansowych mBank

Za udział w tworzeniu pionierskich rozwiązań na rynku międzybankowym w Polsce.

 •  Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A.

Za „Połączenie elektroenergetyczne Polska – Litwa”, służące budowie bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności rynku.

 • Piotr Pawłowski - Założyciel i Prezes Stowarzyszenie Integracja

Za konsekwentną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz szczególną troskę o ich należytą pozycję na rynku pracy.


Zapraszamy do zapoznania się z folderem prezentującym Wektory 2015.


SUPER WEKTORY 25-LECIA

Prezydent Lech Wałęsa

Człowiek-legenda, symbol demokratycznych przemian w Polsce, symbol dążenia do wolności dla całego świata; człowiek, od którego wszystko się zaczęło.

 Lech Wałęsa otrzymał Super Wektora 25-lecia za budowę społeczeństwa opartego na prawdzie, wolności i godności obywateli; za udowodnienie, że pokojowy sposób rozwiązywania konfliktów jest możliwy we współczesnym świecie; oraz za wybitne zasługi dla promocji Polski na świecie.

Międzynarodowa Organizacja Pracy (ILO)

Za pomoc w wdrażaniu w Polsce nowych zasad dialogu społecznego; za uświadomienie rządzącym w przełomowych latach 1989-1990 znaczenia organizacji pracodawców w tym dialogu; za wspieranie i promowanie w Polsce rozwoju autonomicznych organizacji pracodawców i niezależnych związków zawodowych reprezentujących pracowników.

 Międzynarodowa Organizacja Pracodawców (IOE)

Za popularyzowanie najbardziej efektywnych rozwiązań organizacyjnych i prawnych wspierających pracodawców na świecie; za tworzenie wysokich standardów gwarantujących rozwój gospodarki wolnorynkowej; za promowanie przejrzystych zasad współpracy gospodarczej w globalnej gospodarce rynkowej, zapewniających powstawanie nowych miejsc pracy; za pomoc i skuteczne wsparcie dla Pracodawców RP od początku istnienia organizacji.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski, Premier Leszek Miller

Dla obu: Za aktywne współtworzenie zmian systemowych w Polsce, gwarantujących rozwój gospodarki i bezpieczeństwo. W szczególności za proces akcesji Polski do Unii Europejskiej, za doprowadzenie do uchwalenia pierwszej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Dla Aleksandra Kwaśniewskiego – za aktywną rolę w tworzeniu ładu konstytucyjnego; za budowę międzynarodowego uznania dla Polski.

Dla Leszka Millera – za odwagę w obniżaniu podatków, zwłaszcza za wprowadzenie podatku linowego dla osób prowadzących działalność gospodarczą, dzięki czemu powstało wiele miejsc pracy, a polska gospodarka otrzymała olbrzymi impuls rozwojowy.

 Ministerstwo Skarbu Państwa

Za odwagę w prowadzeniu procesów zmian własnościowych, często wbrew opinii publicznej; za wyznaczenie ścieżki zmian tworzących „prywatne” w morzu socjalistycznej, byle jakiej współwłasności; za konsekwentne budowanie nowoczesnej gospodarki rynkowej umożliwiającej wykorzystanie potencjału polskich firm dzięki pojawieniu się prawdziwych właścicieli; za determinację, siłę i wytrwałość w procesie transformacji polskiej gospodarki.

 Bezimienny pracodawca

Dla wszystkich tych, którzy codziennie rano wstają do pracy, tworząc dobrobyt państwa polskiego, gotowych ryzykować, czasem nawet swoją wolność osobistą; za odwagę i mądrość w żeglowaniu po morzu absurdów i wzajemnie wykluczających się przepisów; za wiarę, że warto, że należy pracować. Bez Was, bez nas Polska byłaby wyraźnie gorszym miejscem na ziemi.


WEKTORY 2014

 • Józef Dziubasik – współwłaściciel Kotelnica Ośrodek Bania

Za przełamanie odwiecznego stereotypu górala-indywidualisty; za wytyczenie nowego kierunku współdziałania lokalnych przedsiębiorców, przynoszącego korzyści im samym i regionowi.

 • Waldemar Biliński – właściciel Zakładów Włókienniczych Biliński

Za zbudowanie jednej z najnowocześniejszych firm włókienniczych w Europie.


 • Konrad Pokutycki – Prezes Zarządu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o

Za osobisty wkład w rozwój branży producentów AGD, stawiający ją na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej.


 • Edvinas Katilius – Prezes Zarządu Philip Morris Polska Distribution Sp. z o.o.

Za konsekwentne wzmacnianie roli polskiego przemysłu tytoniowego na arenie międzynarodowej.


 • Adam Góral – Prezes Zarządu Asseco Poland.

Za konsekwentne budowanie globalnej firmy z polską duszą i za pasję oraz konsekwencję w działalności edukacyjnej i społecznej.


 • Program TVP Info Debata Trójstronna

Za konsekwentne próby powrotu do 'trzech stron' dialogu.


Super Wektor 2014

 • Prezydent RP Bronisław Komorowski

Prezydent został nagrodzony za konsekwentne budowanie dialogu społecznego, politycznego oraz gospodarczego, a także za wiarę w kreatywność i uczciwość polskich przedsiębiorców.WEKTORY 2013

 • Tomasz Czechowicz, Prezes Zarządu, MCI Management S.A.

Za osiągnięcie pozycji lidera na rynku venture capital. Za odważne, trafne wybory dotyczące inwestycji w kolejne spółki i systematyczne budowanie ich wartości.


 • Waldemar Dąbrowski, Dyrektor Naczelny, Teatr Wielki – Opera Narodowa

Za autorską wizję rozwoju Teatru Wielkiego i wysoki prestiż Narodowej Sceny. Za budowanie harmonijnych relacji między sztuką a biznesem.


 • Dariusz Krawczyk, Prezes Zarządu, Ciech S.A.

Za efektywną restrukturyzację Grupy Chemicznej Ciech, której rezultatem są zdecydowanie lepsze wyniki finansowe i ekonomiczna pozycja firm Grupy.


 • Krzysztof Opawski (pośmiertnie, nagrodę odebrała wdowa, Joanna Opawska)

Za wybitny wkład w prywatyzację i rozwój polskiej gospodarki.


 • Ewa Paga, Prezes Zarządu, Fundacja 2065 im. Lesława A. Pagi

Za pasję oraz konsekwencję w działalności edukacyjnej, wspieranie utalentowanych studentów i absolwentów szkół wyższych. Za utworzenie grupy ekspertów dzielących się swoim doświadczeniem z młodzieżą.


 • dr hab. Leszek Pawłowicz, Dyrektor, Gdańska Akademia Bankowa

Za budowanie nowoczesnego systemu bankowego i rynku kapitałowego w Polsce. Za stworzenie Europejskiego Kongresu Finansowego.


 • Zbigniew Rekusz, Senior Partner, Fundusz Mid Europa Partners

Za wypracowanie nowej formuły partnerstwa publiczno-prywatnego i przeprowadzenie udanej prywatyzacji Polskich Kolei Linowych.


 • Anna Rulkiewicz, Prezes Zarządu, LUX MED Sp. z o.o.

Za twórcze i skuteczne kontynuowanie wizji rozwoju firmy oraz osiągnięcie pozycji największego w Polsce prywatnego dostawcy opieki zdrowotnej.


 • Marek Tymiński, Prezes Zarządu, CI Games S.A.

Za wizję i determinację w rozwoju firmy. Za udowodnienie tego, że polska gra komputerowa może być synonimem spektakularnego, światowego sukcesu.


 • Józef Wancer, Prezes Zarządu, BGŻ S.A.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie bankowości w okresie transformacji. Za niekwestionowany wkład w budowę polskiego systemu bankowego.


 • prof. dr hab. Krzysztof Warzocha, Dyrektor, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie

Za efektywną restrukturyzację publicznych instytutów medycznych. Za przywracanie pacjentom onkologicznym nadziei na podjęcie szybkiego leczenia.


 • Mirosław Włodarczyk, Prezes Zarządu, Vedia S.A.

Za wizjonerstwo i ciężką pracę, które zaowocowały powstaniem jedynej polskiej fabryki elektroniki w Chinach. Za udowodnienie tego, że polski Dawid może skutecznie konkurować ze światowymi Goliatami. Za pokonanie biurokratycznej machiny i wyprowadzenie zniszczonej przez nią firmy na prostą.


Super Wektor 2013

 • Janusz Lewandowski, Komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego

Za uporczywe i konsekwentne – mimo wielu przeciwności – budowanie polskiej gospodarki wolnorynkowej. Za realizowanie wizji Unii Europejskiej zgodnej z aspiracjami i oczekiwaniami polskich przedsiębiorców.WEKTORY 2012

 • Układ zamknięty, film w reż. Ryszarda Bugajskiego

Za odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą, oraz za niezwykły upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa.

 • Państwo w państwie, program telewizyjny

Za odwagę w piętnowaniu nadużywania prawa przez przedstawicieli administracji publicznej oraz za wydobywanie na światło dzienne przypadków korupcji i nepotyzmu w relacjach państwo − przedsiębiorca.


 • Eugeniusz Szymonik, Prezes Zarządu MOBILIS S.A.

Za wytyczanie i konsekwentną realizację nowoczesnej strategii rozwoju publicznego transportu drogowego w Polsce oraz znaczące sukcesy w ekspansji na rynki zagraniczne.


 • Piotr Chajderowski, Prezes Zarządu OT LOGISTIC S.A.

Za twórczą realizację planu dynamicznej rozbudowy firmy. Za biznesowy sukces, upór i determinację w działaniach zmierzających do osiągnięcia czołowej pozycji w branży spedycyjno-logistycznej.


 • Zbigniew Komorowski, Przewodniczący Rady Nadzorczej Bakoma Sp. z o.o.

Za obdarowywanie Polaków „dobrą energią mleczną” i wysoki poziom innowacyjności w produkcji. Za odpowiedzialną strategię rozwoju firmy oraz umiejętne dostosowanie interesów spółki do potrzeb szeroko rozumianego otoczenia.


 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Za uruchomienie Platformy Usług Elektronicznych i udowodnienie, że administracja publiczna może wprowadzać nowoczesne narzędzia przyjazne zarówno obywatelom, jak i przedsiębiorcom.


 • Jan Mroczka, Prezes Zarządu Rank Progress S.A.

Za konsekwentnie i z sukcesem realizowany plan inwestowania w galerie handlowe w małych miastach, za wyjątkowe wyczucie i skuteczność w sprzedaży wybranych centrów handlowych w 2011 roku oraz przejęcia atrakcyjnych projektów w roku 2012, za zaangażowanie w obiecujący sektor utylizacji odpadów.

Laureat został wyłoniony przez czytelników „Pulsu Biznesu” w plebiscycie gazety i Pracodawców RP na Przedsiębiorcę Roku 2012.


 • Herbert Wirth, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Za przeprowadzenie największego w historii Polski przejęcia, dzięki któremu KGHM S.A. stał się potentatem w skali globalnej. Za rzadko spotykane połączenie wiedzy akademickiej z praktyką biznesową.


 • Wojciech Inglot, Prezes Zarządu Inglot Sp. z o.o.

Za międzynarodową ekspansję firmy oraz udowodnienie całemu światu, że Polska jest krajem, w którym z innowacyjnymi technologiami idzie w parze piękno.


 • Brent Wilton, Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Pracodawców (International Organisation of Employers)

Za skuteczne wprowadzanie Międzynarodowej Organizacji Pracodawców do struktur podejmujących decyzje kluczowe dla światowego biznesu. Za wspieranie integracji środowiska przedsiębiorców oraz za promowanie idei społecznie odpowiedzialnego biznesu.


Super Wektor 2012

 • Prof. Marek Belka

Za wieloletnią działalność na rzecz rozwoju polskiej gospodarki oraz bezprecedensową aktywność na rzecz zapewnienia Polsce należnego jej miejsca na arenie międzynarodowej.WEKTORY 2011

 • Autostrada Wielkopolska SA

Za realne przybliżenie Polski do zachodnich sąsiadów. Za konsekwentne udowadnianie światu, że polscy przedsiębiorcy nawet w trudnych czasach umieją odnosić sukcesy.


 • Gdańsk Transport Company SA

Za - niemożliwe od 20 lat - spełnienie marzeń milionów Polaków chcących jeździć po polskich autostradach. Za pokazanie urzędnikom i politykom, że korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego odnosi całe państwo.


 • Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych

Za dwudziestoletnie, perfekcyjne prowadzenie i nadzorowanie depozytowo-rozliczeniowego systemu obrotu papierami wartościowymi. Za przemyślaną i odpowiadającą wyzwaniom strategię rozwoju.


 • Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego

Za wzbogacony wyjątkowym wdziękiem profesjonalizm urzędnika państwowego. Za serce i skuteczność w budowaniu pomyślności ekonomicznej polskich Małych Ojczyzn i całego państwa.


 • Grzegorz Hajdarowicz, Przewodniczący Rady Nadzorczej Presspublica

Za pasję i konsekwencję w budowaniu - opartego o nowoczesne technologie - niezależnego rynku medialnego w Polsce. Za masowe przenoszenie czytelników do wirtualnej rzeczywistości. Za biznesową skuteczność i obywatelską odpowiedzialność.


 • Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO BP

Za spektakularny sukces PKO BP w czasach kryzysu finansowego i ostrej konkurencji. Za wizję rozwoju banku i skuteczne umacnianie pozycji lidera na rynku Europy Środkowo-Wschodniej.


 •  Robert Kusiak, Prezes ID Marketing SA

Za międzynarodową ekspansję i spektakularne wejście na pocztowy rynek naszych południowych sąsiadów - Czech i Słowacji. Za konsekwencję w budowaniu nowoczesnej i konkurencyjnej firmy.


 • Dariusz Lubera, Prezes Zarządu TAURON Polska Energia SA

Za obdarowywanie Polaków “dobrą energią”. Za umiejętne dostosowywanie interesów kierowanej przez siebie spółki do losów milionów polskich rodzin i odpowiedzialną strategię rozwoju firmy Tauron SA.


 • Kpt. Tadeusz Wrona

Za udowodnienie, że “polski bohater” wcale nie musi być męczennikiem, a gwarancją sukcesu - nawet w ekstremalnej sytuacji - jest opanowanie, perfekcyjne wykorzystanie wiedzy oraz wierność procedurom.


 • CD Projekt RED

Za niezwykłą w polskich warunkach umiejętność komercjalizacji ludzkich marzeń, baśni i świata fantasy. Za realny wpływ na rozwój wyobraźni i kształtowanie inteligencji setek milionów ludzi na całym świecie.

CD Projekt RED został wyróżniony dwukrotnie. Druga statuetka została przyznana przez czytelników Pulsu Biznesu, którzy w plebiscycie na Przedsiębiorcę Roku 2011 wskazali na współzałożyciela firmy, Michała Kicińskiego. W jego imieniu nagrodę Wektora z rąk Zastępcy Redaktora Naczelnego Pulsu Biznesu, Grzegorza Nawackiego odebrał Członek Zarządu i współzałożyciel CD firmy, Marcin Iwiński. Przedsiębiorca Roku został uhonorowany za spektakularny sukces gry „Wiedźmin”, którą kupiło ponad milion osób na całym świecie. Za strategię rozwoju, dającą nadzieję na rynkowy sukces i wykreowanie polskiej marki na wszystkich kontynentach.


W tym roku Pracodawcy RP przyznali także nagrodę specjalną - Wektora 20-lecia. Otrzymał ją:

 • Bogusław Kott, Prezes Zarządu Banku Millennium SA

Za osobisty, twórczy wkład w ustrojową transformację polskiej gospodarki. Za konsekwentne budowanie nowoczesnego systemu bankowego w Polsce oraz troskę o klientów i akcjonariuszy.WEKTORY 2010

 • LESZEK CZARNECKI przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Noble Bank S.A.

Za żelazną konsekwencję w budowie największej polskiej prywatnej grupy finansowej - zarówno dzięki uruchomieniu nowych projektów, takich jak Idea Bank czy PF Leasing, jak i przejęciu GMAC Banku Polska oraz giełdowej spółki MW Trade.

Nagroda przyznana wspólnie z Pulsem Biznesu.


 • GRAŻYNA KULCZYK właścicielka Starego Browaru

Za niezwykłe połączenie miłości do sztuki i talentów biznesowych, które zaowocowało miejscem magicznym - Starym Browarem. Za aktywny mecenat nad polską kulturą, finansowanie jej rozwoju oraz inspirowanie dialogu wielu pokoleń artystów polskich i światowych.


 • JAN KRZYSZTOF BIELECKI przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów

Za niekwestionowany, twórczy wkład w kształtowanie gospodarki rynkowej, budowę pozycji Polski na arenie międzynarodowej oraz ekonomiczny realizm i racjonalizm. Za kierowanie się w dwudziestoletniej służbie publicznej najlepiej pojętym interesem państwa i jego obywateli.


 • ALEKSANDER FINDZIŃSKI były dyrektor PGNiG

Za znaczący wkład w rozwój polskiego górnictwa naftowego i gazowego, długoletnie, uwieńczone sukcesem starania o unowocześnienie i modernizację branży oraz wiedzę i umiejętności, które służą naszej gospodarce od ponad czterech dekad.


 • ANDRZEJ HASS prezes ESL Hass Holding Cypr

Za biznesowy sukces, zbudowanie w ciągu kilkunastu lat firmy o ustalonej renomie i solidnych fundamentach finansowych, podejmującej się realizacji różnorodnych, nawet najtrudniejszych inwestycji oraz za aktywny współudział w rozwoju polskiej żeglugi promowej i liniowej.


 •  EMILIAN KAMIŃSKI założyciel i dyrektor Teatru Kamienica

Za udowodnienie że dobra, prawdziwa sztuka może być świetnym biznesem oraz profesjonalne zarządzanie przedsiębiorstwem o nazwie „teatr”. Za skuteczność w pozyskiwaniu sponsorów i funduszy dla polskiej kultury, wspieranie jej młodych twórców oraz działalność charytatywną.


&
Powrót