Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

WICEMINISTER PRACY ZAPOWIADA: CZAS PRACY I URLOPY DO ZMIANY

Skoro projekty nowego kodeksu pracy nie zyskały akceptacji partnerów społecznych, skuteczniejsze może być nowelizowanie poszczególnych jego działów. Partnerom z Rady Dialogu Społecznego zaproponowałem, aby w pierwszym rzędzie zająć się czasem pracy, czyli działem VI k.p. – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed.

– Chciałem, aby taka propozycja została przedstawiona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, bo może to ułatwić pracodawcom i związkom zawodowym odniesienie się do ewentualnych zmian. Skoro nie udało się uzgodnić i przyjąć nowego k.p., to może taka ścieżka zmian będzie skuteczniejsza – dodaje.

– Niektóre zmiany, np. dotyczące badania trzeźwości pracowników, wymusza praktyka. Inne, np. te dotyczące urlopu rodzicielskiego, wynikają z prawa unijnego – wyjaśnia.

Zdaniem ministra Szweda, najlepszym rozwiązaniem byłoby zainicjowanie przez MRPiPS dyskusji w RDS na ten temat i opracowanie nowych przepisów na podstawie jej efektów. – Kodeks przecież stosują pracodawcy i pracownicy. Wszystko zależy od tego, jaką formułę prac uda nam się wspólnie ustalić – mówi.

Rozmowa jest dostępna tutaj.