Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

W CZASACH KRYZYSU RZĄD MUSI ZAUFAĆ PARTNEROM SPOŁECZNYM

– My, czyli organizacje reprezentatywne, działamy w granicach prawa i staramy się prowadzić z rządem dialog. Pokazać, gdzie tkwią problemy. Dziwne, że rząd ich nie dostrzega! – mówi w „Polska Times” Prezydent Pracodawców RP i Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego.

– Nie możemy czekać na kolejne wersje „Tarczy” i kolejne decyzje urzędników. Oni już dziś są zarzuceni wykreowaną przez rząd lawiną wniosków pomocowych. A przecież można było zaufać przedsiębiorcom, obywatelom i działać na podstawie prostych oświadczeń – podkreśla

– Państwo ma przecież możliwości skontrolowania wykorzystania środków pomocowych po zakończeniu kryzysu. Łatwego wyłowienia tych, którym pomoc się nie należała. Tak postępują wszystkie normalne kraje – dodaje.

– W wypowiedziach ministrów często się pojawia sformułowanie, że „tarcza antykryzysowa” nie jest zamkniętym katalogiem. Byłoby lepiej, gdyby ta „tarcza” – mówię w cudzysłowie, gdyż niektórzy określają ją jako „durszlak” lub „sito” – była już od początku mocna i gdybyśmy dopiero później dołączali do niej kolejne niezbędne rozwiązania – zaznacza Malinowski.

– Dla przedsiębiorców najważniejszą sprawą jest utrzymanie płynności finansowej! Przekłada się ona na utrzymanie miejsc pracy, co z kolei ma znaczenie na zachowanie wpływów podatkowych od pracowników. Podczas sporadycznych kontaktów z rządem – sporadycznych, bo jak wiadomo, rząd i tak wie najlepiej – zwracaliśmy uwagę, że jest to kwestia numer jeden. Do załatwienia tu i teraz – podkreśla.

Rozmowa jest dostępna tutaj.