Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

RADA DIALOGU SPOŁECZNEGO USTALIŁA PLAN PRACY W 2020 R.

– Rada Dialogu Społecznego sformułowała siedem kluczowych zagadnień, nad którymi będzie pracować w 2020 r. Zaczynamy od polityki rynku pracy i kosztów pracy, które wynikają z niekorzystnego otoczenia prawnego. Palącymi problemami są również polityka klimatyczna i energetyczna. Poza tym na warsztat weźmiemy m. in. ubezpieczenia społeczne i ochronę zdrowia – mówił w TOK FM Prezydent Pracodawców RP i przewodniczący Rady Andrzej Malinowski.

Prezydent Pracodawców RP przypomniał też, że plan pracy Rady zawiera też stałe elementy, takie jak opiniowanie projektu budżetu, dyskusja o planach legislacyjnych rządu, a także konsultacje wieloletniego planu finansowego, który obejmuje między innymi płacę minimalną oraz emerytury i renty.

– Płaca minimalna wysokości 3 000 zł w 2021 r. to na razie tylko propozycja. Najpierw przekonajmy się, jak będzie funkcjonować płaca minimalna na obecnym poziomie – 2600 zł. Już mam sygnały, że wywołuje ona bardzo poważne kłopoty, zwłaszcza w tak zwanym biznesie niskomarżowym. Zobaczmy, jak będzie wyglądać sytuacja po pierwszym kwartale – podkreślił Malinowski.

– Wysokość pracy minimalnej jest regulowana ustawowo przez algorytm, który odnosi się do określonych parametrów gospodarczych – zaznaczył Prezydent Pracodawców RP. – Mam nadzieję, że siądziemy do stołu z przedstawicielami strony rządowej i przedyskutujemy te kwestię na forum Rady Dialogu Społecznego – dodał.

Wywiad jest dostępny tutaj.