Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

KOMISJA EUROPEJSKA PRZYJRZY SIĘ USTAWIE DOTYCZĄCEJ RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO

Bruksela przyjrzy się polskiej ustawie pozwalającej premierowi na odwoływanie członków RDS – powiedział „Rzeczpospolitej" wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis.

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego zapisy tarczy antykryzysowej, pozwalające premierowi na uznaniowe odwoływanie członków Rady Dialogu Społecznego w czasie trwania epidemii. Na te przepisy skarżą się związki zawodowe i pracodawcy, sprawa dotarła też do Brukseli. Business Europe, największa europejska organizacja prywatnych pracodawców, napisała w tej sprawie list do Komisji Europejskiej.

Dostaliśmy skargę na ten temat – potwierdził wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis. – To jest niepokojące, musimy się temu przyjrzeć i zobaczyć, co możemy zrobić – powiedział Dombrovskis. Podkreślił, że współpraca ze społecznymi partnerami na rynku pracy w tym kryzysie jest bardzo ważna, nawet ważniejsza niż w normalnych czasach. – Dlatego apelujemy do rządów, żeby angażowały się w dialog z partnerami społecznymi, kiedy przygotowują nowe przepisy na walkę z pandemią – powiedział łotewski komisarz.

Artykuł jest dostępny tutaj.