Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Zniesienie limitu składek na ZUS pogłębi przepaść w wysokości emerytur

TVN24 BiŚ: Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS powiększy różnice między wypłacanymi najniższymi a najwyższymi emeryturami, a w dłuższej perspektywie dodatkowo obciąży budżet.

Najbiedniejsi emeryci dostaną, tak jak obecnie, niewiele ponad tysiąc złotych, inni mogą zyskać na planowanej zmianie przepisów nawet kilka tysięcy złotych. Oto przykładowe wyliczenia, jak mogłoby to wyglądać w przypadku kobiet.

Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany dotkną około 350 tysięcy osób, a sektor budżet zyska na nich około 5,4 miliarda złotych. Zniesienie limitu 30-krotności składek wpłynie też na wysokość emerytur i pogłębi dotychczasowe dysproporcje.

Ponadto, o ile zniesienie górnego limitu składek na ZUS w początkowej fazie przyniesie spore wpływy do budżetu (wspomniane 5,4 mld zł rocznie), to w przyszłości, kiedy będzie trzeba wypłacać wysokie emerytury stanie się wielkim obciążeniem dla finansów państwa.

Budżet zyska zgodnie z rządowymi szacunkami dodatkowe miliardy, ale tylko na krótką metę. Pieniądze wpłacone do systemu trzeba będzie później zwrócić. ZUS w przyszłości będzie wypłacał niektórym ubezpieczonym bardzo wysokie emerytury, w kwocie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie – wyjaśnia główny ekonomista Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.