Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Zmiany dla starszych pracowników

Rząd pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi zatrudnienia pracowników w wieku 50-55+. Jedną z propozycji jest obniżenie składek ZUS. Miałoby to zmniejszyć koszty pracy i zachęcić do zatrudniania starszych. – Z pewnością przyniosłoby to wymierną korzyść dla pracodawców – ocenia dla Money.pl ekspertka Pracodawców RP Katarzyna Siemienkiewicz. – Trzeba jednak pamiętać, że dla pracowników oznaczałoby to niższe emerytury – dodaje.

Poza tym rząd proponuje m. in skrócenie okresu ochronnego dla nowo zatrudnionych o rok. – Nie ma mowy o zniesieniu ochrony, ale o uelastycznieniu tego okresu – zaznacza Siemienkiewicz.

Co to oznacza? Jeśli pracodawca zatrudniłby nowego pracownika, któremu brakuje 180 dni do emerytury, albo już znajduje się w wieku ochronnym, okres ochronny obowiązywałby krócej. Pracowników, którzy mieliby dłuższy staż w firmie, to by nie obowiązywało.

– To forma pomocy dla pracowników zwolnionych tuż przed wiekiem ochronnym. Skrócenie okresu ochronnego to zachęta dla pracodawcy, aby zatrudnić taką osobę bez konieczności wiązania się z nią na kolejne cztery lata. Takie uelastycznienie byłoby korzystne dla obu stron – wyjaśnia ekspertka Pracodawców RP.

Artykuł jest dostępny tutaj.