Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Zaliczki na CIT z niższym podatkiem dopiero za rok

„Rzeczpospolita”: Niemiła niespodzianka dla spółek, które rozliczają się z fiskusem w uproszczony sposób. Na obniżkę CIT do 9 proc. muszą zaczekać do przyszłego roku. Płacone co miesiąc zaliczki opodatkują wyższą stawką. – Widać tu niekonsekwencję ustawodawcy. Wybór łatwiejszego rozliczenia w trakcie roku powoduje bowiem konieczność nadpłacenia podatku – mówi Łukasz Czucharski, ekspert Pracodawców RP.

Ponadto, przy obliczaniu limitu należy sumować wszystkie przychody, nie tylko z podstawowej sprzedaży, ale też np. z dywidendy, odsetek czy umowy zamiany. A także z kapitałów pieniężnych. Mimo że dochody z tego tytułu, np. ze sprzedaży papierów wartościowych albo wierzytelności nie mogą być opodatkowane niższym CIT. Co więcej, do limitu wliczamy nawet przychody zwolnione z podatku.

Dobrze, że Ministerstwo Finansów obniżyło CIT, niepotrzebnie jednak utrudniło korzystanie z preferencji – mówi Łukasz Czucharski. Dodaje, że ulga jest skierowana do małych firm, dla nich przepisy powinny być jak najprostsze. Tymczasem ustawodawca mocno je skomplikował, czego konsekwencją mogą być nowe spory z fiskusem.

Artykuł jest dostępny tutaj.