Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Zbyt profiskalne podejście może spowodować odpływ inwestycji

„Rzeczpospolita”: Około 79,2 mld zł wyniosły zyski bezpośrednich inwestorów zagranicznych w Polsce w 2017 roku - pokazuje ostatni raport Narodowego Banku Polskiego. W porównaniu z 2016 rokiem oznacza to 3,3 proc. spadku. Nie jest on wielki, ale ostatnio taka sytuacja miała miejsce wiele lat temu, bo w 2012 roku.

Oprócz prowadzonej repolonizacji, rząd chce też obniżyć wartość transferowych zysków za granicę metodami podatkowymi. Ostatnie dwa lata przyniosły kilka rozwiązań w przypadku CIT, które mają na celu przede wszystkim walkę z agresywnymi optymalizacjami podatkowymi – np. ograniczenie możliwości powiększania kosztów uzyskania przychodów o całość finansowania dłużnego, czy kosztów różnego rodzaju usług. Ale to nie koniec. Najnowsza propozycja resortu finansów ma mocno dokręcić podatkową śrubę w zakresie tzw. podatku u źródła.

Państwo ma oczywiście obowiązek walki z agresywną optymalizacją i wyprowadzaniem z kraju dochodów, jednak należy pamiętać, że zbyt mocne dokręcanie śruby zniechęca do inwestowania. Wchodzące od 2019 r. zmiany zaostrzają wymogi i sankcje dotyczące zwolnienia z podatku u źródła i obniżonych stawek z umów międzynarodowych – ocenia ekspert Pracodawców RP Łukasz Czucharski. – Zbyt profiskalne podejście może spowodować odpływ inwestycji. Mogą na tym skorzystać niektórzy nasi sąsiedzi, którzy mają opinię państw przyjaznych przedsiębiorcom – dodaje.

Artykuł jest dostępny tutaj.