Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Wyrównywanie szans na ścieżce kariery

Money.pl: Na krynickim Forum goście i eksperci postanowili zmierzyć się z trudnym tematem nierównych szans kobiet i mężczyzn w pracy. – Można pogodzić rodzinę i pracę. Przecież to nie jest tak, że tylko kobieta ma dzieci. Przy wsparciu partnera wszystko staje się możliwe – mówiła Agnieszka Kłos, Prezes Provident Polska i Wiceprezydent Pracodawców RP.

Dyskusja zaczęła się od krótkiego podsumowania tegorocznego badania Pracodawców RP, przeprowadzonego w ramach platformy Kierunek – Kobieta Biznesu. Dotyczyło ono nastawienia kobiet wkraczających na rynek pracy. Okazało się, że choć kobiety są lepiej wykształcone i przekonane o swojej wartości, to mężczyźni aplikują dwa razy częściej na płatne staże niż kobiety, które wybierają z miejsca te niepłatne.

Okazuje się, że tylko około 1/5 kobiet chce rozwijać swoją karierę, drugie tyle też chce na to postawić, ale jeżeli będzie to zgodne z ich zainteresowaniami. Pozostałe 60 proc. akcentowało, że najważniejsza jest rodzina – wyjaśniła Kłos.

– Wzorce kulturowe są dla nas mało korzystne, ale zapewniam, że to nie powinno nas ograniczać i można pogodzić karierę z życiem rodzinnym – podkreśliła Wiceprezydent Pracodawców RP.

Artykuł jest dostępny tutaj.