Umowy o dzieło zostaną oskładkowane?

Polskie Radio: ZUS chce ujednolicenia systemu opłacania składek. Oznaczać by to miało oskładkowanie wszystkich rodzajów umów, również tych o dzieło. Jak mówi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski, oskładkowanie umów o dzieło nie uratuje systemu ubezpieczeń społecznych przed problemami finansowymi.

Z analiz wynika, że spora część Polaków zarabia lub dorabia na umowach cywilnoprawnych i nie płaci od tych przychodów pełnych składek. To stanowi, jak twierdzą eksperci, formę nieuczciwej konkurencji, dlatego pojawiła się propozycja, by wszystkie umowy zostały oskładkowane.

Oskładkowując umowy o dzieło, uderzymy przede wszystkim w twórców, osoby uzyskujące dochód ze swoich praw autorskich i osoby dodatkowo dorabiające do swojego wynagrodzenia.- Liczba osób, które uciekają z systemu poprzez stosowanie tych umów o dzieło, jest stosunkowo niewielka w porównaniu z całym systemem. Tak naprawdę oskładkowując umowy o dzieło, uderzymy przede wszystkim w twórców, osoby uzyskujące dochód ze swoich praw autorskich i osoby dodatkowo dorabiające do swojego wynagrodzenia – uważa Kozłowski.

– Warto też w taki sposób zreformować nasz system, by zwłaszcza te najniższe wynagrodzenia nie podlegały tak dużym obciążeniom. Obecnie to jest 40 proc. kosztów pracodawcy, jakie stanowią obowiązkowe składki i podatki. To wynagrodzenie nie trafia do pracownika, co przekłada się na niewielką kwotę wynagrodzenia netto – proponuje.

Materiał jest dostępny tutaj.