Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Ukraińcy zaraz wyjadą z Polski, bo kuleje legalizacja zatrudniania cudzoziemców

„Rzeczpospolita”: Pracodawcy alarmują: jeśli rząd pilnie nie zmieni procedur legalnego zatrudniania pracowników z zagranicy, przegramy z Czechami i Niemcami wyścig o tanie ręce do pracy ze wschodu. – Czekanie na wizę i zezwolenie na pracę dla cudzoziemca w Polsce potrafi trwać nawet kilkanaście miesięcy – podkreśla ekspert Pracodawców RP Grzegorz Tokarski.

– Czekanie na wizę i zezwolenie na pracę dla cudzoziemca w Polsce potrafi trwać nawet kilkanaście miesięcy. Trudno zaplanować wtedy inwestycje, w których potrzebne są ręce do pracy. Tymczasem rozpatrzenie wniosku o zezwolenie, zgodnie z przepisami, powinno trwać 30 dni, a jedynie w szczególnie trudnych przypadkach ten termin można wydłużyć – zauważa.

– Pytanie, czy naszego państwa naprawdę nie stać na to, by zainwestować w usprawnienie tych procedur. Niepotrzebna jest zmiana przepisów, w urzędach wojewódzkich należy jedynie zatrudnić dodatkowe osoby do rozpatrywania wniosków. Mam wrażenie, że paraliż, jaki powstał przy sprowadzaniu cudzoziemców do Polski, to decyzja polityczna – mówi Tokarski.

Artykuł jest dostępny tutaj.