Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Trybunał Konstytucyjny zajmie się limitem składek ZUS

Gazeta.pl: 30 października Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą zniesienia limitu składek ZUS dla najlepiej zarabiających – wynika z wokandy na stronie TK.

Sprawa rozpocznie się 30 października o godzinie 10:00. Trybunał Konstytucyjny rozpozna ją w pełnym składzie, z prezes Julią Przyłębską jako przewodniczącym. Będzie to drugie podejście TK do kwestii likwidacji limitu składek ZUS – pierwsza rozprawa, zaplanowana na 10 lipca, została odwołana.

Już ponad miesiąc temu do premiera Mateusza Morawieckiego i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej trafił apel podpisany przez 54 organizacje pracodawców - m.in. Pracodawców RP, Konfederację Lewiatan, czy Business Centre Club. Organizacje proszą w nim o przesunięcie (ewentualnego) wejścia w życie ustawy przynajmniej do 2020 r., i podjęcie przez rząd dyskusji na temat zmian z partnerami społecznymi.

Pracodawcy w apelu piszą m.in., że budżety przedsiębiorców na przyszły rok są już niemal gotowe. Zniesienie 30-krotności może je wywrócić do góry nogami. Zwracają też uwagę, że ta i inne inicjatywy legislacyjne podwyższają koszty działalności pracodawców, ograniczając możliwości podejmowania przez nich nowych inwestycji.

Artykuł jest dostępny tutaj.