Telepraca szansą na zwiększenie aktywizacji zawodowej kobiet

Forsal.pl: Telepraca jest jednym z rozwiązań, które mogą się przyczynić do zwiększenia aktywności zawodowej kobiet; jest to jednak wyzwanie dla prawa pracy. Doradca Prezydenta Pracodawców RP prof. Monika Gładoch oceniła, że wpływ na zmniejszenie aktywności kobiet na rynku pracy miał m.in. program 500 plus.

– O ile rząd zadbał o sytuację bytową rodzin, o tyle już mniej widać to zaangażowanie w sferze rynku pracy. Wyraźnym tego przykładem są m.in. braki kadrowe w szpitalach na stanowiskach najmniej płatnych, czyli salowych czy pomocy w kuchni. Im się to już nie opłaca – powiedziała.

Gładoch podkreśliła, że choć telepraca jest jednym z rozwiązań, które mogą przyczynić się do aktywizacji zawodowej kobiet, to stanowi wyzwanie dla prawa pracy. – O ile w umowach cywilnoprawnych nie ma z tym najmniejszego problemu, o tyle w przypadku umowy o pracę pojawiają się duże problemy z dostosowaniem warunków pracy w domu do przepisów bhp; to wymaga wielu formalności, które wynikają z przepisów unijnych – zaznaczyła.

– To nie jest tylko zapewnienie laptopa. Pracodawca musi zadbać o bhp miejsca pracy, a także skontrolować pracownika. W komisji kodyfikacyjnej pracowaliśmy nad usprawnieniem przepisów, tak by organizacyjnie pomóc pracodawcom. Napotykaliśmy jednak na duży problem związany właśnie z dostosowaniem warunków pracy do przepisów BHP –
dodała.

Artykuł jest dostępny tutaj.