Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Technologia 5G wzmocni polską gospodarkę

Starsze technologie mobilne były reaktywne – technologia 5G jest proaktywna. – Sieć 5G jako pierwsza technologia mobilnego internetu wspomoże procesy produkcyjne oraz automatyzację i cyfryzację polskiej gospodarki – podkreślił Piotr Muszyński, doradca Prezydenta Pracodawców RP ds. telekomunikacji, w debacie „Super Biznesu” z udziałem m.in. wiceminister cyfryzacji Wandy Buk.

– Ważna rzecz, o której należy jeszcze powiedzieć, to ciągłe inwestowanie w myśl technologiczną. Bez wsparcia badań i rozwoju nie będziemy w stanie funkcjonować gospodarczo. Dostępny jest szeroki wachlarz pozyskiwania środków na poziomie lokalnym czy też ogólnokrajowym. Historycznie Polska nie miała nigdy wcześniej tak dużych pieniędzy na inwestycje cyfrowe. Oznacza to ciągły progres rozwojowy produktów i usług, bez którego sieci telekomunikacyjne się nie rozwiną. To są ogromne pieniądze wymagające kilkuletniego cyklu badawczego – dodał.

– Dzisiaj Polsce będzie ciężko dogonić pod względem badawczym największych graczy na rynku, takich jak Nokia czy Samsung, natomiast sieć 5G kreuje zupełnie nowe podejście do usług i to właśnie tutaj jest nisza na odpowiedzialne inwestowanie środków – zaznaczył Muszyński.