Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Synektik zrobotyzuje polską chirurgię

„Puls Biznesu”: Spółka Synektik, członek Pracodawców RP,  została wyłącznym dystrybutorem robotów chirurgicznych da Vinci. W Polsce są dwa, ale może być dużo więcej.

Giełdowy Synektik, zajmujący się dystrybucją sprzętu medycznego i produkcją radiofarmaceutyków, podpisał umowę ramową z amerykańską spółką Intuitive Surgical, globalnym potentatem w dziedzinie produkcji robotów używanych do przeprowadzania skomplikowanych zabiegów chirurgicznych. Co najmniej do 2021 r. będzie wyłącznym dystrybutorem i serwisantem robotów da Vinci, które za oceanem przy wielu procedurach medycznych w praktyce zastąpiły chirurgów ze skalpelami.

– Będziemy zajmować się dystrybucją i serwisowaniem robotów, sprzedażą wykorzystywanych w nich jednorazowych instrumentów, ale także szkoleniem lekarzy. Umowa będzie mieć znaczące przełożenie na przychody spółki: koszt zakupu pojedynczego systemu to kilkanaście milionów złotych, do czego potem dochodzą regularne opłaty za serwis. Do końca roku chcielibyśmy sprzedać w Polsce kilka takich robotów – mówi Cezary Kozanecki, prezes i znaczący akcjonariusz Synektiku (ma 25 proc. akcji).

Artykuł jest dostępny tutaj.