Sukcesja firm rodzinnych: rząd chce ja ułatwić, biznes chwali, proponuje nowe rozwiązania

Polskie Radio: Rząd przyjął projekt Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii o zarządzie sukcesyjnym firmy po śmierci właściciela. Przedsiębiorcy, którzy od dawna czekali na nowe rozwiązania, chwalą je. – Przyjmując proponowane rozwiązania chronimy polski kapitał – ocenił projekt Wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak.

Dzięki projektowanej ustawie, w przypadku śmierci właściciela firmy w mocy pozostaną kontrakty, umowy o pracę, zezwolenia czy koncesje zawarte przez dane przedsiębiorstwo i jego dotyczące. Dodatkowo ustawa ułatwi rozliczanie podatków i zwolni z podatku od spadków osobę przejmującą przedsiębiorstwo.

Jest to kluczowa regulacja służąca temu, by wypracowany kapitał i stworzone od podstaw polskie firmy rodzinne mogły kontynuować swoją działalność w sytuacji śmierci założyciela i właściciela – wskazał Baniak.

Według niego z racji tego, że jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w naszym kraju, a wielu właścicieli zbliża się bądź już przekroczyło sześćdziesiąty rok życia, projektowane przepisy są wysoce pożądane.

Materiał jest dostępny tutaj.