Spowolnienie to fakt. Firmy będą ciąć koszty - wynika z ankiety Pracodawców RP

Trzy czwarte pracodawców już odczuwa spowolnienie gospodarcze - tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród członków Pracodawców RP na przełomie lutego i marca. Ponad 60 proc. zapytanych zamierza zmniejszyć koszty prowadzonej działalności, a ponad połowa - ograniczyć inwestycje.

Ankieta członkowska pokazuje, że przedsiębiorcy obecną sytuację gospodarczą oceniają niejednoznacznie: 56 proc. zapytanych uważa ją za złą, 44 proc. za dobrą. Jednak aż trzy czwarte widzi przejawy spowolnienia gospodarczego w prowadzonej działalności. 

Najwięcej obaw rodzi wzrost kosztów pracy - ponad 80 proc. zaznaczyło tę odpowiedź. Ale już na drugim miejscu znalazło się niestabilne prawo i niejasne przepisy - ponad 70 proc. ankietowanych wskazało na to zagrożenie. – Niestabilne prawo to motyw przewodni obaw polskich przedsiębiorców. Teraz do problemów, z jakimi muszą się borykać dochodzą raptowny wzrost kosztów pracy i globalne spowolnienie - mówi Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Pracodawców RP - Jak widać, ich sytuacja robi się coraz trudniejsza.

Kolejnymi zagrożeniami dostrzeganymi przez pracodawców są wzrost inflacji, płacy minimalnej i obciążeń fiskalnych oraz spadek zamówień. Te odpowiedzi wskazywał co drugi zapytany przez organizację przedsiębiorca. 

Z nadchodzącymi problemami pracodawcy zamierzają walczyć. Ponad 55 proc. zadeklarowało ograniczenie inwestycji, ponad 35 proc. ograniczenie zatrudnienia, a ponad 65 proc. wprowadzenie innych działań redukujących koszty prowadzenia działalności. – Przedsiębiorcy będą walczyć o przetrwanie swoich firm, o zachowanie ich w najlepszej kondycji. Redukcja kosztów, inwestycji czy zatrudnienia to naturalne drogi - mówi Piotr Wołejko. - Tym bardziej zatrważa fakt, że do problemów przedsiębiorców państwo „dokłada” coś, czego wcale nie musi być – niestabilne prawo i niejasne przepisy. O ile łatwiej byłoby prowadzić działalność i zmagać ze spowolnieniem, gdyby tego dodatkowego kłopotu nie było - dodaje ekspert Pracodawców RP.