Seniorzy niedocenieni na rynku pracy

'Dziennik Gazeta Prawna' opisuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wynika z niego, że osoby 60 plus mają olbrzymi potencjał, także jeśli chodzi o aktywność zawodową, ale bez wsparcia nie uda im się pokonać barier na rynku pracy. Raport komentuje Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Jak podaje 'DGP' 57 proc. seniorów czuje się gorzej traktowanych na rynku pracy, a prawie 70 proc. widzi się jako ofiarę jakiejś formy wykluczenia społecznego. Jednocześnie większość dobrze ocenia swoją kondycję fizyczną (68 proc.), dwie trzecie korzysta z komputera do wyszukiwania informacji w sieci, a jedna czwarta szuka dodatkowych aktywności w czasie wolnym.

Zdaniem prof. Pawła Wojciechowskiego, wiceprezydenta Pracodawców RP, obniżenie wieku emerytalnego zdezaktywizowało część seniorów. Jego zdaniem takie rozwiązania jak 13. emerytura dodatkowo zatrzymują starsze osoby w domu. – Ponadto gros osób decyduje się odejść z pracy, by następnie wrócić do tego samego pracodawcy na zasadzie prowadzenia działalności gospodarczej. Dziś tak pracuje 30 proc. wszystkich aktywnych emerytów. Przybywa też osób, które pobierając świadczenia emerytalne, szukają dla siebie miejsca nawet w szarej strefie – komentuje w „DGP” prof. Wojciechowski.