Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Rząd funduje Polakom i firmom zmorę podatkową

W najnowszej edycji rankingu konkurencyjności systemów podatkowych, przygotowanej przez amerykański think tank Tax Foundation, Polska zajęła 36. pozycję na 37 analizowanych państw.

O wynikach rankingu pisze "Rzeczpospolita". "Nasz system podatkowy otrzymuje coraz słabsze oceny już od kilku lat i eksperci są zgodni, że konieczna jest jego reforma w kierunku uproszczenia, ujednolicenia i uatrakcyjnienia. Niestety, Polski Ład nie jest odpowiedzią na te postulaty. - podkreśla dziennik.

– Rząd funduje Polakom i firmom zmorę podatkową, która nazywa się Polski Ład, a jest totalnym chaosem wprowadzanym w bardzo krótkim czasie – ocenia dla "Rz" Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

Podkreśla, że dotychczas największym koszmarem podatników był system VAT, ale teraz dołączy do tego również PIT i powiązane składki na ubezpieczenia społeczne. – Nie dość, że dla wielu osób łączne obciążenia w tym zakresie wzrosną, to jeszcze system stanie się bardziej skomplikowany i pełen pułapek, jakby specjalnie zastawionych na podatników – mówi.