Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników
Reforma emerytalna przesunięta o pół roku

Reforma emerytalna przesunięta o pół roku

„Rzeczpospolita”: Zarządcy funduszy narzekają, że mają za mało czasu na przygotowanie się do zmian. Tym bardziej że nie znają odpowiednich projektów ustaw. – Im szybciej poznamy szczegółowe rozwiązania ze strony Ministerstwa Rozwoju, tym większe szanse na ich wdrożenie przez przedsiębiorców – podkreśla Arkadiusz Pączka, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców RP.

Nie uda się przeprowadzić przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w fundusze inwestycyjne z początkiem 2018 r., jak pierwotnie zapowiadał rząd. O przesunięciu terminu wprowadzenia reformy emerytalnej do 1 lipca 2018 r. poinformował w zeszłym tygodniu wicepremier oraz minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Wiadomo już, że projekty ustaw zostaną skierowane do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych jeszcze w II kwartale tego roku. Zapowiedział to Tadeusz Kościński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. W IV kwartale projekty przyjąłby rząd i skierował do parlamentu. Rząd liczy, że powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające funduszami oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych będą miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do reformy.

Artykuł jest dostępny tutaj.