PZU chce odczarować PPK i pokazać, że można mieć nad nimi kontrolę

Wpatrując się w wyniki sondy zrobionej na zlecenie Pracodawców RP można wnioskować, że Pracownicze Plany Kapitałowe przynajmniej na razie dla większości z nas są wielką niewiadomą. A taką zawsze na wszelki wypadek lepiej omijać szerokim łukiem. Chce to zmienić PZU, który dla swoich pracowników uruchomił właśnie specjalny serwis do obsługi PPK – informuje portal SpidersWeb.

Pracownicze Plany Kapitałowe na razie Polakom mocno mieszają w głowach. Rząd namawia na pozostanie w nich, jak tylko potrafi. Ale chyba z marnym na razie skutkiem. Tak przynajmniej wynika z sondy przeprowadzonej na zlecenie Pracodawców RP. Raptem lekko ponad połowa (54,4 proc.) przyznała się, że w ogóle wie o co chodzi z PPK. Ale przeszło trzech na czterech respondentów (77,7 proc.) stwierdziło, że tym planom kapitałowym za nic nie ufa.

Zasada działania PPK nie jest skomplikowana. Stosowną umowę o zarządzaniu PPK podpisywać będzie instytucja finansowa (np. zakład ubezpieczeń) i podmiot zatrudniający. Pieniądze tam zgromadzone będą wypłacane po osiągnięciu 60. roku życia. Podstawowa wpłata wyniesie 2 proc. wynagrodzenia - stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. To po stronie samego pracownika – uczestnika Pracowniczych Planów Kapitałowych. Z kolei pracodawca przekazywać będzie miesięcznie 1,5 proc. wynagrodzenia.

Taka oferta może wydawać się jak najbardziej atrakcyjną. Tylko chyba nikt tego na spokojnie Polakom do tej pory nie wytłumaczył. Na pomysł, żeby nie przekonywać, a po prostu pokazać, jak PPK działają w praktyce i jakie ewentualnie może mieć z tego korzyści sam pracownik - wpadli w PZU. Ubezpieczyciel uruchomił właśnie dla swoich pracowników specjalny internetowy serwis przeznaczony do obsługi PPK – platformę inPZU.

Nie tylko pracownicy ubezpieczyciela będą mieli okazję skonfrontować się z PPK i zdecydować, czy Pracownicze Plany Kapitałowe są im potrzebne do życia, czy może jednak nie za bardzo. W połowie lipca PZU podpisał umowę o zarządzaniu PPK z zatrudniającą kilkanaście tysięcy pracowników Grupą Kapitałową Orlen, a także spółką Energa. W sierpniu z kolei na podobny krok zdecydowało się też Polskie Radio. Ponoć bardzo możliwe, że za chwilę na podobny krok zdecyduje się Telewizja Polska.

Artykuł jest dostępny tutaj.