Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Przed Radą Dialogu Społecznego nowe wyzwania

Przygotowanie gospodarki na spowolnienie, lepsze wykorzystywanie narzędzi prawnych i współpraca z Wojewódzkimi Radami Dialogu Społecznego – to jedne z zadań stojących przed Radą Dialogu Społecznego. O priorytetach Rady mówił jej nowy przewodniczący, Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w radiu TOK FM.

Mam jasne kompetencje, sprowadzające się do takiego organizowania prac Rady, aby była ona efektywna. Już teraz prowadzimy rozmowy ze związkami zawodowymi na temat przygotowania państwa do osłabienia gospodarczego i do ewentualnego kryzysu. Musimy zacząć głośno o tym mówić – powiedział przewodniczący Rady.

– Dzisiaj przedsiębiorczość natrafiła na trzy poważne bariery: problemy na rynku pracy, nakręcającą się spiralę kosztów oraz niestabilność otoczenia gospodarczego. W tych trzech obszarach musimy podjąć jak najszybsze działania, żeby konsekwencje tych zjawisk nie uderzyły w biznes, a przede wszystkim w małe i średnie przedsiębiorstwa – podkreślił Andrzej Malinowski.

– Chcielibyśmy również zdynamizować prace Rady, wykorzystując wszystkie możliwości prawne, które ona posiada. Jest wiele kwestii wymagających zdecydowanych napraw i podjęcia ich na nowo – chciałbym to przedyskutować z członkami Rady – stwierdził Prezydent Pracodawców RP.

– Trzeba pamiętać, że poza Radą Dialogu Społecznego mamy również Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Myślę, że powinniśmy zintegrować działania i wspólnie zająć się pewnymi problemami strukturalnymi, strategicznymi – tym bardziej, że są to rady działające w lokalnych ojczyznach – dodał.

Rozmowa jest dostępna tutaj.