Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Prof. Paweł Wojciechowski w „Newsweeku”: Potrzeba większej produktywności, aktywizacji zawodowej i prostszego systemu podatkowego

Musimy postawić na wzrost produktywności i wyższą aktywność zawodową, zwłaszcza osób starszych. Jeśli nie, to jedynym wyjściem z narastającego kryzysu zadłużenia będzie wysoka inflacja. Wtedy uprawnienia emerytalne liczone w złotych się zdewaluują – zaznacza w rozmowie z „Newsweekiem” prof. Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.

– Z jednej strony należy zagwarantować wolność dla rozwoju i kreatywności, z drugiej państwo powinno tworzyć stabilne instytucje, które gwarantują poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do państwa, ale umożliwiają też rozwój kapitału ludzkiego – ocenia.

– Problemem nie jest wysokość podatków, tylko poziom ich skomplikowania. W rankingu Banku Światowego „Doing Business" zajmujemy 77. miejsce w kategorii „płacenie podatków", a co roku jest gorzej. Polski przedsiębiorca spędza na zajmowaniu się podatkami co najmniej dwa razy tyle czasu, co przeciętnie w UE. Niestety, zamiast upraszczać, rząd przez pięć lat zajmował się uszczelnianiem systemu, a przy tym przyznawał ulgi i wprowadzał nowe daniny. Mam nadzieję, że to się zmieni. Administracja podatkowa i ZUS mogłyby zaoferować przedsiębiorcom biuro rachunkowe, rozliczać składki i podatki, przedsiębiorca klikałby tylko myszką, jeśli się zgadza – zaznacza główny ekonomista Pracodawców RP.

Wywiad jest dostępny tutaj.