Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Prof. Paweł Wojciechowski w Money.pl: Wyższa pensja minimalna to większe koszty dla firm, a więc mniej pieniędzy na inwestowanie

– Algorytm obecnie stosowany przy wyliczaniu płacy minimalnej zawyża kwotę, co będzie miało poważne skutki – stwierdza w Money.pl prof. Paweł wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.


– Wyliczona na bazie współczynnika GUS płaca minimalna w wysokości 2985 zł brutto jest kwotą zawyżoną i nieprzystającą do rzeczywistości gospodarczej, w jakiej znajduje się Polska i polskie firmy – mówi Wojciechowski.

– Dane GUS za pierwszy kwartał są wywindowane przez tzw. efekt sezonowy. To w tym okresie wpłaca się przecież np. trzynaste emerytury. Dodatkowo algorytm nie uwzględnia innych czynników i w efekcie, choć sytuacja jest obiektywnie trudna, pensja minimalna rośnie szybciej. Już przekracza 53 proc. przeciętnego wynagrodzenia w kraju – tłumaczy.

– Rząd musi wypośrodkować oczekiwania związków zawodowych, sytuację pracodawców i wziąć pod uwagę realną kondycję państwa. Niestety konsultacje w ramach Rady Dialogu są jedynie fasadowe – komentuje dalej Wojciechowski.

Artykuł jest dostępny tutaj.