Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Prof. Paweł Wojciechowski w Debacie TVP Info: Pracodawcy będą zachęcać pracowników do szczepień

Największe zainteresowanie kwestią organizacji szczepień w zakładach pracy zaobserwować można po stronie średnich i dużych firm. Dla najmniejszych podmiotów jest to naturalnie trudne organizacyjnie – wyjaśnił w Debacie TVP Info główny ekonomista Pracodawców RP prof. Paweł Wojciechowski.


Pracodawcy nie mogą zmuszać pracowników do szczepień - mogą i będą ich zachęcać. Te pilotaże są po to by sprawdzić, jak to będzie funkcjonowało – informował Wojciechowski.

Liczba szczepionek jest wystarczająca. Są spore zapasy. Nie ma powodów, by nie przyspieszyć szczepień – mówił dalej.

Rząd czy pan premier Gowin wyszedł naprzeciw postulatom, żeby połączyć siły ze współpracownikami i rodzinami, aby wszyscy mogli się wspólnie zaszczepić w odpowiednim reżimie sanitarnym, w sposób bezpieczny i zgodnie z procedurami. Zaszczepienie pracownika i jego współmałżonki czy współmałżonka jest wyjściem naprzeciw postulatom. Tymczasem niektóre postulaty były trudne do spełnienia, jak np. wybór szczepionki – oznajmił.

Jest duże zainteresowanie przede wszystkim po stronie średnich firm. Około 20% średnich firm deklaruje, że chciałoby takie szczepienia przeprowadzić. Następnie duże firmy - ok. 16%. Natomiast z naturalnych powodów najmniejsze zainteresowanie organizacją szczepień jest wśród małych podmiotów, bo jest to trudne organizacyjnie - podsumował główny ekonomista Pracodawców RP.