Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Prof. Paweł Wojciechowski w “Business Insider”: Kosztowny program 500 plus okazał się nieefektywny

Przy tym samym budżecie można osiągnąć dużo więcej w realizacji tych samych celów, co promowane 500 plus. Wystarczy wprowadzić progi dochodowe i "zaoszczędzone pieniądze" przeznaczyć m.in. na podniesienie świadczenia do 800 zł – ocenia w “Business Insider” główny ekonomista Pracodawców RP prof. Paweł Wojciechowski.


Owszem, program przyczynił się do znacznej poprawy warunków materialnych rodzin z dziećmi, w tym zwłaszcza rodzin wielodzietnych. Ale trudno dopatrzyć się tu efektywności. Jak wskazuje raport CenEA, do grupy rodzin z dziećmi o najwyższych dochodach z 500 plus trafia ok. 10 mld zł rocznie, a do osób, które są wśród 20 proc. gospodarstw o najniższych dochodach, trafia mniej niż połowa tego. To świadczy o tym, że beneficjentami tego programu nawet w większym stopniu są osoby o wysokich zarobkach i dlatego nie dochodzi do zmniejszania nierówności. A przecież głównym celem polityki społecznej powinno być wyrównywanie szans, zmniejszanie nierówności, ochrona ryzyka socjalnego powstałego nie z własnej winy – wyjaśnia Wojciechowski.

Są raporty, które pokazują, że program 500 plus doprowadził do dezaktywizacji ok. 100 tys. kobiet. Dobrze byłoby, gdyby faktycznie powstał raport, który po 5 latach dokonałby podsumowania programu 500 plus i ewentualnie wskazał kierunki modyfikacji, jeśli są potrzebne. Szkoda, że takiej dyskusji wokół 500 plus praktycznie nie ma - mówi dalej.

Wywiad jest dostępny tutaj.