Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Prof. Paweł Wojciechowski dla Prawo.pl: Powstało mylne wyobrażenie o nieuprawnionym wykorzystaniu Funduszu Rezerwy Demograficznej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował plan finansowy FRD na bieżący rok – podaje Prawo.pl. – Fundusz rezerwowy nie powinien być wykorzystywany w innych celach, jak uzupełnienie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – podkreśla główny ekonomista Pracodawców RP prof. Paweł Wojciechowski.


Fundusz Rezerwy Demograficznej został utworzony ze składek ubezpieczonych w ZUS i - jak sama nazwa wskazuje - jest funduszem rezerwowym dla systemu emerytalnego, czyli ma uzupełniać pojawiający się deficyt FUS z powodu pogarszającej się demografii – wyjaśnia Wojciechowski.

Reguła by nie wykorzystywać rezerwy w innych celach była dotychczas przestrzegana, choć mylące były lata 2019 i 2020, kiedy FRD był wykorzystywany do przekazywania środków na finansowanie trzynastej emerytury dla ominięcia stabilizacyjnej reguły wydatkowej. W tym celu środki przechodziły przez Fundusz Solidarnościowy i FRD, ale w praktyce ta operacja była neutralna dla obu tych funduszy, bo w praktyce była finansowana z budżetu państwa poprzez finansowanie Funduszu Solidarnościowego, który nie jest funduszem wpisanym w regułę wydatkową – tłumaczy dalej.

W roku 2021 FS zasilany jest już bezpośrednio z budżetu, bez konieczności użycia FRD. Sposób ominięcia reguły wydatkowej był na tyle skomplikowany, że powstało mylne wyobrażenie o nieuprawnionym wykorzystaniu FRD. Tymczasem wypłaty jednorazowych świadczeń, takich jak tzw. 13. i 14. emerytura, są wydatkami budżetowymi i mają charakter poza-systemowy, a więc nie mają one wpływu na wydolność FUS. Jako świadczenia poza systemowe takie wydatki nie mają żadnego wpływu ani na kondycję FUS (ZUS), ani wysokość emerytur – konkluduje Wojciechowski.

Artykuł jest dostępny tutaj.