"Prawo.pl" | Szpital wydaje pieniądze głównie na pensje

Pieniędzy na szpitale jest więcej, ale wydaje je w 90 proc. na wynagrodzenia pracowników. Placówkom brakuje środków na modernizację budynków i leki.



W 2018 roku podmioty lecznicze należące do podstawowej sieci zabezpieczenia szpitalnego, czyli tzw. sieci szpitali, wykonały ryczałty na średnim poziomie 103,18 proc. - takie dane zaprezentowali przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia w czwartek na VII Regionalnej Konferencji Menadżerów Ochrony Zdrowia w Zamościu. Na 2019 r. NFZ wyliczył kwoty wynagradzania placówek medycznych biorąc pod uwagę cały 2018 r, a nie tylko jego drugie półrocze. Pieniędzy dla szpitali w 2019 r. będzie więcej. Taką zmianę umożliwiła znowelizowana w lutym ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej.

- To nie oznacza jednak, że środków na samo leczenie będzie więcej, gdyż już teraz 85-95 proc. pieniędzy z ryczałtu szpitale wydają na wynagrodzenia - mówił w Zamościu Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP. Zaznaczył, że nie wiele pomógł szpitalom fakt, że pod koniec 2018 r. minister zdrowia przekazał do NFZ 1 mld 800 tys. zł. Z tego uruchomiono 900 tys. zł i przekazano do szpitali.

- Ta kwota w większości poszła na wynagrodzenia. A skąd mamy brać pieniądze na inwestycje w szpitalu, na modernizację budynków - zaznaczył Andrzej Mądrala.