Pracodawcy nie będą mieć informacji o szczepieniach? Projekt ustawy nie trafił do Sejmu

- Wprowadzenie wyraźnych przepisów upoważniających pracodawców do pozyskiwania informacji o szczepieniu pracowników i klientów jest ważne, bo zminimalizowałoby ryzyko zakażeń w zakładach pracy – uważa Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Jak podaje portal prawo.pl, rząd nie zdecydował się na przekazanie do Sejmu projektu przepisów, które mogły umożliwić pracodawcom sprawdzenie, czy ich pracownicy są zaszczepieni. -  Powodem jest brak szansy na jego poparcie. A w praktyce może to znów oznaczać twardy lockdown dla gospodarki - podaje portal.

– Choć pojawiają się opinie ekspertów, że można pytać o szczepienie z uwagi na ogólną zasadę zapewnienia BHP, to jednoznaczne przepisy rozwiązałyby w tym zakresie ewentualne wątpliwości po stronie pracodawców – zaznacza Katarzyna Siemienkiewicz.

- To pracodawcy powinni dysponować adekwatnymi i celowymi instrumentami pozwalającymi na wypełnienie tego obowiązku, a w okresie pandemii informacja o fakcie zaszczepienia się do takich należy. Zatem jest to pozbawianie pracodawców możliwości zapewnienia większego poziomu ochrony w zakładach pracy - dodaje ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.