Pracodawcy masowo zakładają Pracownicze Programy Emerytalne

„Rzeczpospolita”:  Firmy kuszą pracowników dodatkowym zabezpieczeniem emerytalnym, uciekając równocześnie przed planowaną reformą. – Obecna sytuacja na rynku pracy sprawia, że przedsiębiorcy muszą szukać nowych sposobów na pozytywne wyróżnienie się na tle konkurencji w oczach potencjalnych pracowników – tłumaczy Główny Ekonomista Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

Takiego wysypu nowych pracowniczych programów emerytalnych (PPE) nie było od dawna. Tylko w tym roku do prowadzonego przez KNF rejestru PPE wpisano 18 nowych programów, a od początku 2018 r. wpłynęły 22 wnioski o wpis do rejestru PPE. W poprzednich latach niewiele więcej programów było rejestrowanych w ciągu roku.

– Z pewnością założenie PPE jest dzisiaj rozwiązaniem, które da przedsiębiorcom klarowną perspektywę działania w długim okresie, gdyż przepisy te są znane, a konstrukcja czy procedury nie budzą wątpliwości – uważa Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Dlatego jeśli pracodawcy nie chcą czekać na ostateczny kształt i założenia ustawy o PPK, mogą już dziś inwestować w PPE. Należy jednak podkreślić, że oba programy są korzystne dla pracowników – dodaje Kowalski.