Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Pracodawcy docenili potencjał pracowników

Pandemia pokazała, że firmy korzystające z pomocy określonej w tarczach antykryzysowych nie dokonywały masowych zwolnień pracowników - zauważa w PulsHR Katarzyna Siemienkiewicz, ekspertka ds. prawa pracy Pracodawców RP. Optymizm sytuacji na rynku pracy tłumi zapowiadana 4. fala zachorowań na COVID-19 - podaje PulsHR.

Najnowsze dane i analizy wskazują, że rynek pracy wraca do stanu przedpandemicznego. Pandemia pokazała też, że firmy korzystające z pomocy określonej w tarczach antykryzysowych nie dokonywały masowych zwolnień pracowników. Doceniły potencjał i doświadczenie tych, którzy pozostawali w zatrudnieniu. Priorytetem była ochrona miejsc pracy, a rekrutacje były ograniczone do minimum, z wyjątkiem sektorów, których udział w rynku znacząco wzrósł, np. w logistyce - komentuje Katarzyna Siemienkiewicz.

Ekspertka ds. prawa pracy stwierdza, że aktualną, optymistyczną sytuację należy traktować jako krótkotrwałą. - Fluktuacja pracowników związana jest w dużej mierze z tzw. pracami sezonowymi, które potrwają jeszcze kilka miesięcy. Dużą niepewność na rynku powoduje zewsząd zapowiadana i realnie możliwa kolejna fala zakażeń COVID-19. Kolejny lockdown może odbić się na stopie bezrobocia. W pewnym stopniu skalę mogą zrekompensować jesienne prace w rolnictwie - mówi Siemienkiewicz.

Na przykładzie gastronomii i hotelarstwa należy zauważyć, że pracownicy zdążyli się przekwalifikować i nie chcą wracać do wykonywania dotychczasowych profesji w związku z obawą o kolejny potencjalny lockdown jesienią. Również zatrudnienie w sektorze przemysłu może wyhamować z uwagi na braki w dostawach komponentów, które już teraz są widoczne i mogą zostać spotęgowane kolejnym lockdownem - dodaje. Ekspertka Pracodawców RP przypomina, że nadal funkcjonujemy w reżimie epidemicznym, a aktualnie dobre informacje na temat bezrobocia nie dają gwarancji stabilności na rynku pracy w późniejszym okresie.

***

Artykuł jest dostępny tutaj.