Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Polski Ład pogłębi tylko problem niskich emerytur?

- Podwyżka składki zdrowotnej podniesie koszt zatrudnienia pracowników, bez wpływu na wysokość przyszłych emerytur - stwierdza w “Rzeczpospolitej” prof. Paweł Wojciechowski, Wiceprezydent i Główny Ekonomista Pracodawców RP.

- Emerytury groszowe to nie błąd systemu. Te osoby, które dostają teraz tak niewielkie świadczenia, były bierne zawodowo przez całe życie. Stawia to pytanie, jak to możliwe, że utrzymywały się w dorosłym życiu bez legalnych dochodów z pracy - podaje w opinii dla 'Rzeczpospolitej' prof. Paweł Wojciechowski, Wiceprezydent i Główny Ekonomista Pracodawców RP.

- Rosnąca z roku na rok liczba osób z mikroświadczeniami obnaża niedoskonałości naszego rynku pracy i zasad opodatkowania i oskładkowania osób z najniższymi zarobkami, zachęcające do ucieczki do różnego rodzaju optymalizacji kosztem składek emerytalnych - tłumaczy prof. Wojciechowski.

- Obawiam się, że rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie pogłębią ten problem. Podwyżka składki zdrowotnej podniesie koszt zatrudnienia pracowników, bez wpływu na wysokość przyszłych emerytur. Będzie także zachęcała do przechodzenia na działalność gospodarczą, co w związku z licznymi ulgami w składkach na starcie jeszcze obniży kwotę składek, od której będą liczone świadczenia tych osób - konkluduje Główny Ekonomista Pracodawców RP.