Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Polski Ład nie porządkuje systemu podatkowego, na razie to tylko hasła

- Wcale nie widzimy, żeby Polski Ład porządkował system podatkowy, moim zdaniem jest wręcz przeciwnie. Na razie są to tylko i wyłącznie hasła, raczej wskazujące nie tyle na jakikolwiek plan gospodarczy, który miałby przesądzić o rozwoju naszego kraju, ale na program wyborczy – powiedział Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, na antenie telewizji Biznes24. 

Prezydent Pracodawców RP komentował propozycje Polskiego Ładu w rozmowie z Romanem Młodkowskim, szefem telewizji Biznes24. - Panie redaktorze, jak usłyszałem pańskie wiadomości, w szczególności podczas łączenia ze Stanami Zjednoczonymi, to sobie pomyślałem, że może wreszcie na polskiej giełdzie zadebiutuje przedsiębiorstwo, które będzie zajmowało się uszczęśliwieniem polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorstw. Dlatego, że czegoś takiego nam tutaj brakuje. Oferta, która została zaprezentowana polskim przedsiębiorcom jest zdecydowanie skromniejsza od zapowiedzi podatkowych wobec osób fizycznych. Przecież nie ma zapowiedzi wobec innych podatków, jak VAT czy CIT – analizował Andrzej Malinowski.

- Wcale nie widzimy, żeby Polski Ład porządkował system podatkowy, moim zdaniem jest wręcz przeciwnie. Na razie są to tylko i wyłącznie hasła, raczej wskazujące nie tyle na jakikolwiek plan gospodarczy, który miałby przesądzić o rozwoju naszego kraju, ale na program wyborczy – tłumaczył. - Mam też wrażenie, że wbrew zapowiedziom, te zmiany mogą wywołać wiele niezamierzonych efektów – dodawał.

- Jesteśmy w trudnej sytuacji gospodarczej, za chwilę będziemy widzieli różnego rodzaju komplikacje spowodowane m.in. lockdownem, pandemią gospodarczą. Zaproponowaliśmy więc: dajcie nam przynajmniej spokój w tych różnego rodzaju regulacjach przez rok czy dwa. A w tej chwili nikt nie wie o co chodzi. Dlaczego jedne firmy mogą dostać ulgi na automatyzację, ale nie na robotyzację. A inne na robotyzację, ale nie na automatyzację. Jest też kwestia 500 tys. miejsc pracy przez obniżenie klina podatkowego. To także nierealne zapowiedzi. Reforma przecież w żadnym stopniu nie zmniejszy kosztów pracy dla pracodawców – zakończył prezydent Pracodawców RP.