Gospodarka, siła, wizja
Zaufało nam 19 000 firm zatrudniających przeszło 5 000 000 pracowników

Polski Ład ma nowe obowiązki dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy muszą się już szykować do większych obowiązków wobec państwa, które wprowadzi Polski Ład. A konkretnie do wysyłania co miesiąc w elektronicznej formie zestawienia szeregu informacji. Państwo chce też na bieżąco kontrolować faktury - informuje "Business Insider Polska".

Od 2023 r. Polski Ład ma wprowadzić obowiązek przesyłania co miesiąc elektronicznej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji środków trwałych. Na serwer rządowy mają trafiać automatycznie wszystkie faktury. To zwiększy koszt rozliczania podatków dla najmniejszych firm, ale zarazem ograniczy koszt fiskusa oraz zmniejszy liczbę kontroli - uważają eksperci, z którymi rozmawia "BI Polska".

Nałożenie na przedsiębiorców obowiązku składania raportów takich jak księga przychodu i rozchodu oraz ewidencji środków trwałych wynika z faktu wprowadzenia nowego podatku od dochodu, który w ustawach podatkowych Polskiego Ładu nazywany jest "składką na ubezpieczenie zdrowotne". Celem tych nowych obowiązków ma być zapewne cel fiskalny, który pozwoli na unikanie zmienności w uiszczanych podatkach wynikających również np. z zawieszania działalności gospodarczej czy możliwych korekt faktur po wyznaczonym terminie, czyli 20. dniu każdego miesiąca - komentuje dla "Business Insidera" prof. Paweł Wojciechowski, Wiceprezydent i Główny Ekonomista Pracodawców RP.